Dražba nemovitosti, aneb jednoduše prodat či koupit nemovitost

Toužíte po novém rodinném domku, pozemku či chatě a navíc by se vám ji líbilo získat pod cenou? Neděláme si legraci, moderní způsob, jak levně přijít k nemovitosti, se nazývá dražba nemovitosti a rok od roku nabývá na popularitě. Zajímá vás, jak probíhá a na co si máte dát pozor? Proces dražby není složitý a v podstatě je velmi podobný, jako klasická dražba. Zúčastnit se ji mohou fyzické soby, starší 18 let a způsobilá k právním úkonům. Stejně tak právnická osoba, která byla řádně založena a je způsobilá podnikat. Před začátkem dražby stanoví dražebník jistinu (minimální částku), kterou musí účastníci složit. Osoby, které dražbu nevyhrají, dostanou po řádném skončení dražby peníze zpět.

Dražíte nemovitost? Několik tipů, na co si dá pozor

Průběh dražby nemovitosti je vždy podobný a liší se pouze v detailech. Přesné podmínky musí před začátkem procesu vyhlásit dražebník v dražební vyhlášce. V podmínkách naleznete také informace, do kdy musíte uhradit částku za vydraženou nemovitost. Zpravidla by však doba neměla překročit dva měsíce od uskutečnění dražby. Pravděpodobně vás bude zajímat, jak je to s případnou exekucí a zda po vydražení zaniká. Je-li předmětem dražby nemovitosti nemovitost, u které není výslovně uvedeno, že se jedná o dražbu na návrh příslušného Exekutorského úřadu, pak exekuce nezaniká. V případě, že se nemovitost nevydraží, může majitel vyhlásit opakovanou dražbu, zpravidla za upravenou cenu.

Dražit můžete i online

Ať už nemovitost prodáváte či kupujete, vše se dá zvládnout z pohodlí domova. Známá realitní společnost M&M Reality spustila v prvním kvartálu tohoto roku novou službu – dražba online, které se může zúčastnit každý zájemce. Nízké vyvolávací ceny, transparentní průběh a pohodlný nákup, to všechno jsou lákadla, která k dražbě lákají obrovské množství lidí. I vy můžete snadno prodat či naopak koupit nemovitost. Podle průzkumu se úspěšnost dražby pohybuje kolem devadesáti procent.