Jak poznat kvalitní plastová okna?

Výměnou dodavatele energie sice ušetříte až několik tisíc korun ročně, ale mnohem efektivnější je výměna oken. Okenními otvory uniká nezanedbatelné množství tepla, které kvalitní okna nepropustí. Otázkou je, jak poznat kvalitní plastová okna a na čím se při jejich výběru řídit. Odpovědi najdete v dnešním článku.

Alfou a omegou jsou profily

Plastová okna mohou vydržet zhruba padesát let a to i s minimem údržby. Aby tomu tak bylo, musí okna disponovat kvalitním profilovým systémem, ale kdo se má v obrovské nabídce profilů, které jsou v současné době na českém trhu k mání, vyznat? Zajímejte se proto o původ a výrobu oken, protože i sebekvalitnější profil může znehodnotit nekvalitní dílenské zpracování. Je-li dodavatel, kterého jste si vybrali, opravdu solidní, umožní vám nahlédnout do procesu výroby. Přečtěte si také recenze a zkušenosti, které najdete na internetových diskuzích. S ohledem na požadavky klientů, kteří touží po co nejnižší ceně, začala spousta výrobců dovážet celé okenní systémy ze zahraničí. Fakt, že okno nepochází z tuzemské výroby, samozřejmě neznamená, že je nekvalitní, ale co si zákazník počne, až bude okna za nějaký čas potřebovat opravit nebo seřídit? Okna od českých výrobců (byť se zahraničními komponenty) jsou v tomto ohledu mnohem praktičtější.

Důležité parametry profilů

Profily plastových oken se dělí podle technických norem na třídy. Tloušťka pohledových stěn profilů A třídy musí být min. 2,8 mm. Zda budou okna tvarově stabilní, závisí na ocelové výztuži. Nenechte se zmást počtem komor, tepelně-izolační vlastnosti více ovlivňuje jejich výplň. Někteří prodejci se chlubí inovacemi, které jsou v praxi poměrně bezúčelné – např. vyplnění dutiny v ocelové výztuze. Počet těsnění je důležitý pouze v případě, že jsou okna vystavována vyšší zátěži (povětrnostní vlivy, hluk...). Tip: Kvalitní plastová okna vám z dlouhodobého hlediska ušetří spoustu peněz. Proč topit pánubohu do oken, když si můžete koupit třeba vysněné sportovní vybavení?

Klíčové je i zasklení

Na parametry okna má zásadní vliv také zasklení. Momentálně hrají prim trojskla a samozřejmostí je (nebo by mělo být) použití teplých meziskelních rámečků. Ty se starají o to, aby kolem krajů skla nedocházelo ke kondenzaci. Dodavatel by vás měl informovat o parametru Uw (udává hodnotu prostupu okna). Jeho hodnota by měla být 1,2 W/m2K a nižší. V případě nízkoenergetických staveb by neměla překročit 0,8 W/m2K.