Zahrada a rostliny

Jak funguje kořenová čistička? Překvapivě jednoduše

Pustili jste se do stavby rodinného domu, případně řešíte rekonstrukci starší stavby? Pokud máte v plánu realizaci nového systému čištění odpadní vody, budete si moct vybrat mezi tradičním řešením v podobě žumpy či septiku – anebo ekologickou variantou v podobě kořenové čističky. Ačkoliv se nevyskytuje ani zdaleka tak často, využití nachází i v obcích a průmyslu. Jaké jsou její výhody, kolik vás bude stát a s čím se musíte smířit?

Čistírna, která skvěle funguje i vypadá

Oproti žumpě či jímce je kořenová čistička mnohem hezčí na pohled. V podstatě na ní lze pohlížet jako na zahradní dekoraci. Vypadá jako mokřad či mělké jezírko, na kterém po většinu roku kvetou vlhkomilné rostliny. Obavy, že by stavba jakkoliv narušila celkový ráz zahrady, rozhodně nejsou na místě.

Kořenová čistírna přichází vhod v momentě, kdy se v blízkosti pozemku nenachází centrální klimatizace. A samozřejmě se k ní přiklání také lidé, kteří preferují ekologický způsob čištění odpadní vody.

Za nevýhodu kořenové čistírny lze považovat vyšší pořizovací cenu. Systém pro rodinný dům běžně stojí 150 až 200 tisíc Kč. Dalším negativem může být náročnost na prostor. Platí, že na jednoho člena domácnost potřebuje kořenová čistírna zhruba 5 m². V praxi to znamená, že rozloha kořenové čistírny pro čtyřčlennou domácnost je cca 20 m².

Jak probíhá čištění vody v kořenové čistírně?

Zajímá vás, jak je vůbec možné, že se odpadní voda velmi kvalitně vyčistí i v systému, ve kterém není přítomná žádná chemie ani moderní technologie? Překvapivě jde o poměrně jednoduchý proces. První fáze se nese v duchu mechanického předčištění ve štěrkovém poli. Dalším krokem je čištění v jímací nádrži (jezírku), kde na vodu působí bakterie žijící v kořenovém systému. A to je vše – výsledkem je voda, kterou lze opět použít třeba na zálivku.

Chcete se o kořenových čističkách dozvědět více? Informace najdete na stránkách rodinné firmy www.grania.cz.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.