Zahrada a rostliny

Jak pěstovat kustovnici čínskou?

Kustovnice čínská je rostlina, jejíž plody jsou označovány jako nejhodnotnější ovoce na světě. Tradiční čínská medicína praví, že pravidelná konzumace Goji Berry zaručuje dlouhověkost, vitalitu a u mužů podporuje chuť na sex. Plody kustovnice bohužel nevydrží dlouho čerstvé, takže jsou u nás k mání v sušeném stavu, v prášku nebo ve formě nápoje. Jedinou možností, jak získat čerstvé plody, je pěstovat kustovnici na zahradě.

Kustovnice čínská je cca 1 až 2,5 metru vysoká keřovitá trvalka, které se dobře daří i v našich klimatických podmínkách. Je poměrně nenáročná, ale přesto byste ji měli pěstovat na teplejším a dobře prosluněném místě. Svědčí ji lehčí písčitojílovitá půda.

Kustovnice je samoprašná – kvítky jsou oboupohlavní. Na větší množství plodů si budete muset 2 – 3 roky počkat. Bobulky mají červenou nebo oranžovou barvu, elipsovitý tvar a velikost 1 až 2,5 cm.

susena-kustovnice
Usušené plody kustovnice čínské.

Pěstování kustovnice je snadné. Nechcete-li čekat, až vyklíčí zakoupená semena, objednejte si sazenice. Ty přesaďte do předem připravených jam, na jejichž dno dáte kompost nebo vyzrálý hnůj. Počítejte s tím, že kustovnice roste do šířky, takže mezi jednotlivými rostlinami udělejte dostatek místa (min 2,5 m). V okolí kmínků by se neměl vyskytovat plevel. Rostliny můžete obsypat mulčovacím materiálem.

Podle odborníků je vhodné tvarovat kustovnici do tvaru stromu. Rychlou násadu plodů zajistíte tak, že v prvním roce vyberete 3 – 5 postranních větví, které poslouží jako základ koruny. Zaříznete-li je na 10 – 20 cm, podpoříte další větvení. Další 3 – 4 větve z hlavního kmene necháte bez zaštipování – budou vám sloužit jako dočasné místo pro ranou násadu plodů. V průběhu druhého roku uděláte z jednoho silného vertikálního výhonu prodloužení kmene. A to tak, že výhon zkrátíte o 10 – 20 cm. Na hlavním kmeni ponecháte 4 až 5 výhonů (poslouží jako druhá plodící plocha), zbylé odstraníte. Celý proces zopakujete i ve třetím až pátém roce.

Článek jsme pro vás připravili společně s magazínem Radyprovšechny.cz, kde najdete spoustu zajímavého čtení, a to nejen na téma pěstování a česání ovoce.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.