Zahrada a rostliny

Jak pěstovat kustovnici čínskou?

Kustovnice čínská je rostlina, jejíž plody jsou označovány jako nejhodnotnější ovoce na světě. Tradiční čínská medicína praví, že pravidelná konzumace Goji Berry zaručuje dlouhověkost, vitalitu a u mužů podporuje chuť na sex. Plody kustovnice bohužel nevydrží dlouho čerstvé, takže jsou u nás k mání v sušeném stavu, v prášku nebo ve formě nápoje. Jedinou možností, jak získat čerstvé plody, je pěstovat kustovnici na zahradě.

Kustovnice čínská je cca 1 až 2,5 metru vysoká keřovitá trvalka, které se dobře daří i v našich klimatických podmínkách. Je poměrně nenáročná, ale přesto byste ji měli pěstovat na teplejším a dobře prosluněném místě. Svědčí ji lehčí písčitojílovitá půda.

Kustovnice je samoprašná – kvítky jsou oboupohlavní. Na větší množství plodů si budete muset 2 – 3 roky počkat. Bobulky mají červenou nebo oranžovou barvu, elipsovitý tvar a velikost 1 až 2,5 cm.

susena-kustovnice
Usušené plody kustovnice čínské.

Pěstování kustovnice je snadné. Nechcete-li čekat, až vyklíčí zakoupená semena, objednejte si sazenice. Ty přesaďte do předem připravených jam, na jejichž dno dáte kompost nebo vyzrálý hnůj. Počítejte s tím, že kustovnice roste do šířky, takže mezi jednotlivými rostlinami udělejte dostatek místa (min 2,5 m). V okolí kmínků by se neměl vyskytovat plevel. Rostliny můžete obsypat mulčovacím materiálem.

Podle odborníků je vhodné tvarovat kustovnici do tvaru stromu. Rychlou násadu plodů zajistíte tak, že v prvním roce vyberete 3 – 5 postranních větví, které poslouží jako základ koruny. Zaříznete-li je na 10 – 20 cm, podpoříte další větvení. Další 3 – 4 větve z hlavního kmene necháte bez zaštipování – budou vám sloužit jako dočasné místo pro ranou násadu plodů. V průběhu druhého roku uděláte z jednoho silného vertikálního výhonu prodloužení kmene. A to tak, že výhon zkrátíte o 10 – 20 cm. Na hlavním kmeni ponecháte 4 až 5 výhonů (poslouží jako druhá plodící plocha), zbylé odstraníte. Celý proces zopakujete i ve třetím až pátém roce.

Článek jsme pro vás připravili společně s magazínem Radyprovšechny.cz, kde najdete spoustu zajímavého čtení, a to nejen na téma pěstování a česání ovoce.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.