I sedací soupravy podléhají trendům. Jaké jsou ty pro rok 2014?

Ošuntělá, okoukaná, stará... Sedací souprava musí být dominantou obývacího pokoje a pokud se v tom vašem neskví zrovna reprezentativní kousek, měli byste uvažovat o nové. A přestože se i v sortimentu sedaček poměrně rychle mění trendy, stále platí, že by sedačka měla být pohodlná a korespondovat se zbytkem interiéru. Nevíte si rady s výběrem? Dejte na naše tipy!

Zopakujme si základní vlastnosti, které by měla vaše nová sedací souprava bezpodmínečně mít. Musí být dostatečně prostorná, komfortní a dominovat nad ostatními interiérovými prvky. A aby toho nebylo málo, musíte z ní mít radost aneb každá minuta, kterou na ni strávíte, by měla být zážitkem.

Divoké vzory jsou out, letí bílá a přírodní tóny

Je to tak – zapomeňte na nejrůznější vzory, které byly populární v minulých dekádách a vsaďte na jednobarevnou eleganci. Nezapomeňte, že sedačka nepatří mezi věci, které byste obměňovali rok co rok a zkuste si představit, že model s výrazným vzorem budete mít v obývacím pokoji za deset nebo dvacet let.

A které barvy jsou momentálně v kurzu a pravděpodobně vám neudělají ostudu ani v budoucnu? Návrháři si nemohou vynachválit bílou a světle béžovou, ovšem pozor – velmi světlé sedací soupravy se rychle umažou. Krok vedle proto neuděláte ani sázkou na tlumený přírodní odstín, ale vždy zohledněte celkové barevné sladění interiéru. Větší a dobře prosvětlené místnosti sluší i tmavá sedačka, ale v menších bytech preferujte světlé tóny. Rozhodnete-li se pro agresivnější červenou nebo žlutou, počítejte s tím, že vás mohou mírně rušit.

Sedaci souprava

Malá, nebo velká? Velikostí a dispozic se trendy netýkají

Co se týče velikosti a dispozic, nevymyslíte nic nového. Výběr závisí na velikosti a orientaci místnosti, do které sedačku umístíte.

Do menšího nebo doslova malého obývacího pokoje patří kompaktní sedačka a nikoliv kolos, který do místnosti tak tak napasujete. V prostorném interiéru, kde obývací pokoje není viditelně oddělen od kuchyně nebo jídelny, můžete prostor opticky rozdělit rohovou sedací soupravou ve tvaru „L“. A co je nedůležitější a platí u všech typů sedacích souprav – nikdy byste neměli sedět zády ke dveřím. Podle designérů tato pozice vzbuzuje neklid.

Co momentálně letí?

Vraťme se však k moderním trendům. Patří mezi ně sedací soupravy s nízkým sedem (téměř u podlahy). Jde o skutečně stylové kousky, které vypadají velmi dobře, ale položte si jednu otázku. Budete z takové sedačky schopni bez problémů vstávat i za deset nebo patnáct let? Mladší ročníky si s něčím takovým nemusí lámat hlavu, ale starší lidé by na svůj budoucí zdravotní stav měli brát ohledy. Velmi oblíbené jsou také sedačky se zabudovanými odkládacími plochami (např. knihovničkami či prostory na drobnější věci). Jde o perfektní řešení pro ty, kteří neustále zápasí s nedostatkem místa. rohova sedacka

A co materiál?

Materiál je otázkou osobního vkusu a samozřejmě i financí. Pokud však toužíte po sedačce, která vydrží jako nová (za předpokladu alespoň základní údržby) opravdu dlouho, pak byste měli sáhnout po kůži. Ideální je kombinace pravé kůže s masivním dřevem, ale chybu neuděláte ani v případě nerezových rámů. Resumé? Patříte-li k milovníkům moderních trendů, neváhejte se jimi inspirovat, ale nikdy vždy si zkuste představit, jestli se sedačkou budete spokojeni i za několik let. Obrovský výběr moderních sedacích souprav za příjemné ceny najdete u známého prodejce na www.nejlepsi-nabytek.cz. A to není vše - doprava, donáška do bytu a instalace je zcela zdarma po celé ČR.

Publikováno: 17. 02. 2014

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat sedací soupravu | sedací soupravy | sedací soupravy trendy 2014 | sedačky