Natěračské práce vyžadují vysokou odbornost

Chcete, aby vaše bydlení vypadalo opět jako nové? Někdy stačí opravdu málo a výsledek přitom několikanásobně předčí očekávání – největší podíl na estetice má fasáda. Pokud si ta vaše zasluhuje nový nátěr, povolejte do zbraně zkušené natěrače. Jejich práce není tak jednoduchá, jak se může neznalému člověku na první pohled jevit...

Nátěru předchází mnoho přípravných prací

Nátěry fasád jsou pro natěrače každodenní rutinou a většinou jde o nátěry rodinných domů a komerčních objektů. V obou případech je prvním krokem důkladná kontrola a odstranění staré omítky, která již špatně přiléhá. Před nanesením fasádního nátěru musí být omítka v perfektním stavu a je proto nezbytné, aby byly opraveny všechny nerovnosti a praskliny. Nová omítka musí hrubostí odpovídat původnímu zpracování zdiva, což není vždy úplně jednoduché – omítky totiž mívají různou strukturu.

Někdy je třeba před nanesením fasádního nátěru omítku omýt vysokotlakým čističem, který snáze odstraní všechny usazené nečistoty, ale také živé organismy jako jsou mechy. Posledním krokem je penetrace, díky které se podklad zpevní a ucelí se nasákavost. Následuje výběr vhodného typu barvy (vápenné, silikátové, akrylátovém, silikonové...) a může se začít natírat.

Natěračské práce právem patří mezi vysoce odborné řemesla a spadají mezi výškové práce, v rámci kterých se natěrači často neobejdou bez horolezcké techniky. V případě výškových budov musí natěrači využívat vysokozdvižné vozíky, visuté žebříky a plošiny a zmíněnou horolezeckou výbavu.

Speciální druhy nátěrů

Speciální druhy nátěrů zvyšují vlastnosti budovy. Možná jste již slyšeli o takzvaných hydroizolačních nátěrech, která fasádu chrání proti vodě. Existují ale i další speciální nátěry – takové, které zlepšují tepelné vlastnosti objektu (termoizolační nátěry) a stále populárnější antigraffiti nátěry.

Nátěry proti graffiti jsou neocenitelnou zbraní proti vandalům a hojně se využívají nejen k ošetření památek, ale i soukromých objektů, jejichž majitelé čelí častému řádění sprejerů. Přípravky, které jsou v nátěru obsaženy, vytvoří na fasádě ochrannou vrstvu, která vstřebává barvu ze spreje a lze ji jednoduše omýt.