Interiér

Praktické tipy, jak vybrat interiérové dveře do bytu i domu

Interiérové dveře patří mezi výrazné prvky každé domácnosti. Nabídka je však široká, a tak není jednoduché vybrat správný kus. Při hledání dveří zn. ideál byste měli zohlednit několik faktorů – kromě estetických i ty funkční. Připravili jsme pro vás stručný návod, který vám poradí se základními aspekty.

Rozměry a směr otevírání

Standardní rozměry stavebních otvorů, do kterých se osazují interiérové dveře, jsou následující: šířka 60/70/80/90 cm a výška 202 cm. Proto mají dveře o 10 cm méně na šířku a o 5 cm na výšku.

Při výběru interiérových dveří můžete využít následující pomůcku (pozor, nemusí platit vždy):

  • Dveře široké 90 cm – vchodové dveře,
  • dveře široké 80 cm – pokoje + kuchyně,
  • dveře široké 70 cm – koupelna, záchod,
  • dveře široké 60 cm – spíž, komora šatník.

Levé, nebo pravé?

To, jestli potřebujete levé, nebo pravé dveře, zjistíte snadno. Postavte se před ně čelem a představte si, že je otevíráte směrem k sobě. Pokud je přirozeně otevřete levou rukou, jsou levé, pokud pravou rukou, jsou pravé.

Vnitřní výplň a povrchová úprava

Při výběru vnitřní výplně přihlížejte na umístění, které úzce souvisí s tím, jak (ne)šetrně bude s dveřmi zacházeno.

Cenově nejdostupnější interiérové dveře obvykle mají výplň tvořenou papírovou voštinou. Příliš dobře neizolují zvuk, jejich konstrukce je lehčí a méně odolná vůči poškození nárazem. Interiérové​​dveře mohou být také vyplněny polystyrenem či dřevotřískovou deskou.

K odolnějším dveřím patří výplň ze smrkové laťovky nebo tzn. MDF desek. K nejkvalitnějším, ale také nejdražším patří dveře z masivu. Nejsou však vhodné např. do koupelen, kde se mohou kvůli nadměrné vlhkosti vzduchu deformovat.

Populární jsou také skleněné interiérové dveře – a to nejen dřevěné se skleněnou výplní, ale i celoskleněné. V případě kombinace s pouzdrem ukrytým ve zdi vypadají velmi moderně.

Při výběru povrchové úpravy dveří je důležité myslet i na náročnost údržby. Výrobci naštěstí nabízejí široké spektrum povrchových úprav. Můžete si díky tomu vybrat přesně to, co vám vyhovuje:

foliované dveře: na vnitřní výplň se aplikuje fólie s designovým dekorem. Tyto dveře se snadno čistí, nicméně u levnějších modelů fólie časem odhalí své nedostatky. Existují také vysoce odolné varianty.

lakované dveře: klasická povrchová úprava, kdy se na výplň aplikuje lak. K dispozici jsou i CPL lakované povrchy, které jsou náročnější, ale vyznačují se vynikající odolností – vysoce odolný bílý lakovaný povrch je vytvrzován pomocí elektronového paprsku a polymerací hmot na bázi akrylátu.

dveře s laminátovou povrchovou úpravou: nabízí snadné čištění a možnost vybrat si z různých dekorů s různou tloušťkou a typem laminátu.

dveře pokryté dýhou (Dýhované dveře) optimální řešení pro milovníky přírodních materiálů. Vnitřní výplň dveří se pokryje tenkou vrstvou přírodního dřeva. Nezapomeňte však na to, že v průběhu času dřevo mění svou strukturu i barevnost.

masivní interiérové ​​dveře: dveře vyrobené z masivu přinášejí do domácnosti kus přírody. Přispívají ke zdravějšímu bydlení. Jsou ale barevně nestálé a vyžadují náročnější péči v porovnání s umělými materiály. Také nejsou vhodné je do míst s vyšší vlhkostí vzduchu.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné vchodové plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.