Praktické tipy, jak vybrat interiérové dveře do bytu i domu

Interiérové dveře patří mezi výrazné prvky každé domácnosti. Nabídka je však široká, a tak není jednoduché vybrat správný kus. Při hledání dveří zn. ideál byste měli zohlednit několik faktorů – kromě estetických i ty funkční. Připravili jsme pro vás stručný návod, který vám poradí se základními aspekty.

Rozměry a směr otevírání

Standardní rozměry stavebních otvorů, do kterých se osazují interiérové dveře, jsou následující: šířka 60/70/80/90 cm a výška 202 cm. Proto mají dveře o 10 cm méně na šířku a o 5 cm na výšku. Při výběru interiérových dveří můžete využít následující pomůcku (pozor, nemusí platit vždy):
  • Dveře široké 90 cm – vchodové dveře,
  • dveře široké 80 cm - pokoje + kuchyně,
  • dveře široké 70 cm – koupelna, záchod,
  • dveře široké 60 cm – spíž, komora šatník.

Levé, nebo pravé?

To, jestli potřebujete levé, nebo pravé dveře, zjistíte snadno. Postavte se před ně čelem a představte si, že je otevíráte směrem k sobě. Pokud je přirozeně otevřete levou rukou, jsou levé, pokud pravou rukou, jsou pravé.

Vnitřní výplň a povrchová úprava

Při výběru vnitřní výplně přihlížejte na umístění, které úzce souvisí s tím, jak (ne)šetrně bude s dveřmi zacházeno. Cenově nejdostupnější interiérové dveře obvykle mají výplň tvořenou papírovou voštinou. Příliš dobře neizolují zvuk, jejich konstrukce je lehčí a méně odolná vůči poškození nárazem. Interiérové​​dveře mohou být také vyplněny polystyrenem či dřevotřískovou deskou. K odolnějším dveřím patří výplň ze smrkové laťovky nebo tzn. MDF desek. K nejkvalitnějším, ale také nejdražším patří dveře z masivu. Nejsou však vhodné např. do koupelen, kde se mohou kvůli nadměrné vlhkosti vzduchu deformovat. Populární jsou také skleněné interiérové dveře – a to nejen dřevěné se skleněnou výplní, ale i celoskleněné. V případě kombinace s pouzdrem ukrytým ve zdi vypadají velmi moderně. Při výběru povrchové úpravy dveří je důležité myslet i na náročnost údržby. Výrobci naštěstí nabízejí široké spektrum povrchových úprav. Můžete si díky tomu vybrat přesně to, co vám vyhovuje: foliované dveře: na vnitřní výplň se aplikuje fólie s designovým dekorem. Tyto dveře se snadno čistí, nicméně u levnějších modelů fólie časem odhalí své nedostatky. Existují také vysoce odolné varianty. lakované dveře: klasická povrchová úprava, kdy se na výplň aplikuje lak. K dispozici jsou i CPL lakované povrchy, které jsou náročnější, ale vyznačují se vynikající odolností – vysoce odolný bílý lakovaný povrch je vytvrzován pomocí elektronového paprsku a polymerací hmot na bázi akrylátu. dveře s laminátovou povrchovou úpravou: nabízí snadné čištění a možnost vybrat si z různých dekorů s různou tloušťkou a typem laminátu. dveře pokryté dýhou (Dýhované dveře) optimální řešení pro milovníky přírodních materiálů. Vnitřní výplň dveří se pokryje tenkou vrstvou přírodního dřeva. Nezapomeňte však na to, že v průběhu času dřevo mění svou strukturu i barevnost. masivní interiérové ​​dveře: dveře vyrobené z masivu přinášejí do domácnosti kus přírody. Přispívají ke zdravějšímu bydlení. Jsou ale barevně nestálé a vyžadují náročnější péči v porovnání s umělými materiály. Také nejsou vhodné je do míst s vyšší vlhkostí vzduchu.

Publikováno: 03. 10. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Adam