Energie

Dotační program Nová zelená úsporám stále běží. A to až do konce roku!

Kdo má alespoň trochu pod čepicí, nemusí se vyhýbat rekonstrukci či modernizaci bydlení kvůli nedostatku finančních prostředků. Scházející peníze na zateplení, výměnu oken, ekologické zdroje energie i výstavbu domu lze totiž získat čerpáním dotačního programu Nová zelená úsporám. Určitě jste o něm již slyšeli, ale třeba jste netušili, že stále trvá. Zájemci mají šanci až do konce roku 2021. Na co vám stát přispěje a v jaké výši? A jak to bude s příspěvky v dalších letech?

Dotační program Nová zelená úsporám 2021 dostal zelenou v roce 2014 a v průběhu minulých let zaujal desítky tisíc žadatelů. Z více než 55 tisíc žádostí v hodnotě 12,7 miliardy korun úředníci vyhověli valné většině; schváleno jich bylo 48 tisíc a lidé si přerozdělili 10,7 miliard korun. Finanční prostředky určené k poměrně širokému spektru realizací jsou dostupné až do konce letošního roku. Respektive za stávajících podmínek.

Dotace Zelná úsporám mimo jiné podporuje zelené střechy, využití tepla z odpadní vody, kotle na biomasu, výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla, solární termické a fotovoltaické systémy, ale také pořízení dobíjecích stanic pro osobní vozidla. Výše úspory může činit až 50 % z celkových výdajů. V praxi závisí na efektivitě energetické úspory a obecně platí, že čím více energie díky opatření ušetříte, tím větší dotaci dostanete.

Co bude s Novou zelenou úsporou dál?

Program Nová zelená úsporám měl původně fungovat jen do roku 2021, ale podpora ze strany státu bude trvat i nadále. Další programové období bude probíhat v letech 2021 – 2030 a opět přinese lidem šanci na výraznou úsporu při realizacích opatření vedoucích ke snižování energetické náročnosti budov, výstavbě či nákupu domů s velmi nízkou energetickou náročností a využívání zdrojů energie, které jsou obnovitelné nebo šetrné k životnímu prostředí.

Z vyjádření úředníků ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí vyplývá, že půjde o jediný a hlavní dotační program pro domácnosti, jejichž cílem je úspora energie. Pro nízkopříjmové domácnosti, které budou muset vyměnit starý kotel na tuhá paliva za moderní variantu, bude určen program Kotlíkových dotací, případně jejich obdoba.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.