I letos pokračuje program Nová zelená úsporám

Chcete si zažádat o dotaci na výměnu oken, o dotaci na zateplení nebo o dotaci na novostavbu, ale nevíte, jestli je stále tato možnost? Vloni jste nevyužili šanci požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám a nyní se modlíte, abyste o dotaci požádat mohli? Máme pro vás dobrou zprávu! Dotační program Nová zelená úsporám stále funguje a spuštěna byla jeho další vlna, ve které je možné požádat jak o dotaci na výměnu oken, tak o dotace na zateplení či o dotace na novostavbu.

Dotační program zaznamenal změny

Od chvíle, kdy se Ministerstvo životního prostředí České republiky vytasilo s tímto dotačním programem, je dotační program velice oblíbený. Nemůžeme se tomu ani divit, vždyť v rámci programu je možné požádat o dotaci na takřka všechna úsporná opatření. Nejen, že snížíme energetickou náročnost rodinného domu, ale zároveň také na úsporné opatření dostaneme dotaci.

Je však pravdou, že se dotační program od doby svého založení trochu změnil. Program rozšířil své portfolio a nyní je možné získat dotaci například i na venkovní stínící techniku, také na nízkoenergetický dům nebo třeba na výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení. Vždy je však třeba, aby dům viděl odborně technický dozor, který posoudí, jestli došlo nebo nedošlo ke snížení energetické náročnosti rodinného domu, případně v jaké míře se energetická náročnost domu snížila.

Dotace až ve výši 50% způsobilých nákladů

Ptáte se, jak vysoké dotace je možné získat? Dotace mohou činit až 50% způsobilých nákladů čili nejedná se o zanedbatelné dotace, nýbrž o finanční příspěvky, které jsou velice znatelné. Například na novostavbu se dotace může dotknout až takřka půl milionu korun, na fotovoltaiku lze zase získat dotaci sahající až do 150 tisíc korun.

Dotace jsou jednorázovými příspěvky, tudíž o ně lze požádat jen jednou. V jedné žádosti však může být zahrnuta jak dotace na novostavbu, tak dotace na zateplení a další.

Publikováno: 30. 07. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam