Hledáte nový rošt do postele? Vybírat budete mezi lamelovým a laťkovým

Pokud se řekne pohodlné spaní, zřejmě si jako první představíte prostornou postel a pohodlnou matraci. Samozřejmě matrace je velice důležitá, nicméně když ji zkombinujete se špatným roštem, neplní své funkce na maximum. Jestliže tedy prahnete po vskutku komfortním lůžku, díky němuž zmizí palčivé bolesti zad a krční páteře, sáhněte po vhodném postelovém roštu. Současný trh nabízí několik různých variant, a tak se na jednotlivé v následujících řádcích podíváme podrobněji. Špatná kombinace matrace a roštu by výrazně zkrátila životnost samotné matrace. Jelikož se nejedná o zrovna nejlevnější záležitost, zřejmě nechcete kupovat další matraci už po dvou letech.

Proč používat rošt?

Zřejmě si říkáte, proč nestačí položit matraci na obyčejnou desku. Důvodů je hned několik. Samozřejmě jedná se o jednu z možností, nicméně rošt má hned několik předností, které byste neměli přehlížet.
  • Zajišťuje perfektní odvětrávání , a tak nehrozí vznik plísní a množení roztočů a bakterií.
  • Prodlouží se životnost matrace , neboť rošt rovnoměrně rozloží váhu na matraci.
  • Poskytuje maximální pohodlí , protože odpružení uleví páteři.

Podle čeho byste měli rošt vybírat?

Při výběru roštu byste měli zohlednit několik základních parametrů. První je nosnost, která se logicky odvíjí od vaší hmotnosti. Dále vás bude zajímat cena, ale neměla by být rozhodujícím faktorem, protože je nesmysl sáhnout po nejlevnějším modelu. Ceny se však odvíjí ještě od funkcí roštu, zda chcete polohovací, na elektřinu a podobně. Stejně tak musíte zohlednit, jakou matraci máte, protože je rozdíl, zda si pořídíte vysokou, nebo jen několikacentimetrovou. Vysoké matrace totiž zvládnou rozložit lépe hmotnost i bez pomoci roštu, kdežto u těch nízkých (pod 15 centimetrů) hraje rošt zásadní roli. V neposlední řadě záleží také na tom, zda má matrace sloužit ke každodennímu spaní, nebo pouze k občasnému přespávání. V prvním případě si vystačíte i s levnější alternativou, ovšem ke každodennímu používání je lepší sáhnout po kvalitním modelu, jenž vám poskytne pohodlný a ničím nerušený spánek.

Jaké rošty existují?

Takřka všechny internetové obchody specializující se na prodej roštů a matrací nabízí několik druhů roštů, přičemž nejpopulárnější jsou lamelové, neboť mají tvarovací schopnosti, a tím pádem jsou matrace méně zatěžovány. Dále se lamelové rošty rozdělují na nepolohovací, manuálně polohovací, motorově polohovací a s výklopem pro ukládání. Záleží pouze na vás, která z nabízených možností vám nejvíce vyhovuje. Každý má jiné představy a preference, a tak byste se neměli rozhodovat podle toho, že i váš soused má takový a makový rošt, tak ho chcete také. Třeba e-shop spime.cz umožňuje rošty vyzkoušet přímo v kamenných prodejnách v Praze, Brně, Plzni a Táboře.

Publikováno: 29. 10. 2018

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam