Díky bezpečnostnímu kování bude váš zámek v bezpečí

Máte strach z nezvané návštěvy a hledáte způsob, jak efektivně zabezpečit svůj majetek před případným zlodějem? Způsobů, jak z bydlení udělat nedobytný zámek, je celá řada. Ale zatímco se soustředíme na bezpečnostní skla a mříže, zapomínáme, že obrovské množství pachatelů vniklo do bytu dveřmi. Ostatně ne nadarmo se říká, že pod lampou je největší tma a i vy jste možná podcenili výběr kování. Naštěstí není nic ztraceno a můžete ho okamžitě vyměnit za variantu s přívlastkem bezpečnostní. A my vám poradíme, na základě čeho bezpečnostní kování a kliky vybrat!

Co je to bezpečnostní kování?

Bezpečnostní kování je typ kování, jehož účelem je ochrana zámku a cylindrické vložky před útokem zvenčí. Ke dveřím je uchyceno speciálními a velmi pevnými šrouby a je opatřeno různými bezpečnostními prvky, díky kterým ho nelze jednoduše odvrtat. Odolnost proti odvrtání, vytržení, vyhmatání, hrubému násilí a další vlastnosti určují třídy podle ČSN P ENV1627 a v praxi narazíte na čtyři základní stupně (základní, dostatečná, vysoká a velmi vysoká ochrana). Před nákup je nezbytné důkladně změřit rozteč, která určuje vzdálenost  dveřní kliky od otvoru pro klíč. Standardní rozteče kování, které jsou dostupné na našem trhu, jsou 72 mm, 90 mm a 92 mm.

Který typ bezpečnostního kování zvolit?

Běžně se setkáte s těmito typy bezpečnostního kování: klika/klika, klika/koule a klika madlo. Při výběru se orientujte podle toho, jak často se s dveřmi manipuluje, při čemž pro extrémně namáhané dveře je nejvhodnější provedení s oboustrannou klikou. Pozor, někteří výrobci kování rozlišují zkratkami, které označují orientaci kliky: PZ L – klika levá/klika určená pro levé dveře otevírané do interiéru PZ R - klika pravá/klika určená pro pravé dveře otevírané do interiéru. K PZ LI - klika levá/koule určená pro levé dveře otevírané do interiéru. K PZ RE - klika pravá/koule určená pro pravé dveře otevírané do interiéru. M PZ LI - klika levá/madlo určená pro levé dveře otevírané do interiéru. M PZ RE - klika pravá/madlo určená pro pravé dveře otevírané do interiéru. Kovani bezpecnostniNa označení narazíte u výrobků Kování Cobra nebo AC-T servis, ale ostatní výrobci levé a pravé kliky nerozlišují (např. Rostex, Richter a MP kování). A jak poznáte, jestli jsou dveře levné, nebo pravé? Stoupněte si před ně tak, abyste se mohli fyzicky dotknout dveřních pantů – orientace dveří je taková, po jaké ruce nahmatáte panty.  

Co je to kování s překrytím vložkového zámku?

Kování s překrytkou znemožňuje odvrtání zámku. Zvolíte-li tento typ kování, nezapomeňte zohlednit při výběru bezpečnostní vložky fakt, že překrytka vystupuje cca 1 cm nad plochu štítu. Koupíte-li příliš malý rozměr, může se stát, že klíč bude příliš krátký a neodemknete.

Kam dál?

Rozhodli jste se pro bezpečnostní kování a hledáte bezkonkurenční poměr kvality, ceny a moderního designu? V tom případě vás odkážeme na e-shop www.kovani-design.cz, který již od roku 2007 provozuje společnost Mand CZ s.r.o. Jeden z nejznámějších prodejců nabízí široké spektrum kování od tuzemských i zahraničních výrobců a rád vám s výběrem bezpečnostního kování poradí. Jistě vás potěší i poštovné zdarma a možnost osobního odběru v Praze.

Publikováno: 10. 12. 2013

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: bezpečnostní kování | jak vybrat bezpečnostní kování | jak vybrat kování