Čím topit na chalupě?

Způsob vytápění v domě je samozřejmě vhodné dobře promyslet. V potaz je třeba vzít hned několik faktorů, ať již se jedná o typ domu či jeho velikost. Speciální kategorií je vytápění rekreačních nemovitostí, které se využívají jen sezonně.

V chalupě si většina z nás nepředstaví jiné topidlo než krb a kamna. Je pravda, že nefalšovaný oheň do rekreačních nemovitostí patří. A vše, co k němu patří včetně štípání dřeva a vynášení popela. Problém ale pro někoho může být, že vytopit chalupu kamny nějakou dobu trvá. Ne vždycky dřevo dobře hoří a také je třeba do kamen pravidelně přikládat. Jinak vyhasnou a oheň se může rozdělávat znovu. Nehledě na to, že stará kamna brzy budou zakázána. Co pak?

Přitopte si přímotopem

Buď je nahradit kamny novými splňujícími veškeré limity (upravit bude zapotřebí především komín, z něhož do ovzduší unikají spaliny), nebo zvolit jiný typ vytápění. Do chat a chalup lidé často volí elektrické přímotopy. Nabízejí se elektrické konventory, olejové radiátory, teplovzdušné ventilátory, infrazářiče a infrapanely.

Jaký zvolit?

Přímotopy obecně nejsou vhodné jako hlavní zdroj vytápění, nýbrž jako doplňkový. Pro přitápění si během chladnějších jarních a letních dní ale jsou ideální. Jaký zvolit? Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech. Nejprve si rozmyslete, co od svého přímotopu primárně očekáváte. Jestli to, aby místnost vytopil co nejrychleji, nebo aby topil za malý peníz? Chcete, aby vaše topidlo teplo akumulovalo? Bylo malé a skladné? Rádi byste takové, který bude možné přenášet?

Teplovzdušné ventilátory a koupelnové radiátory

Malé a skladné jsou teplovzdušné ventilátory, které v závislosti na své velikosti a účinnosti mohou rychle vytopit i poměrně velkou místnost. Pokud by ale běžely 24 hodin, tak by vás zřejmě finančně zruinovaly. To samé platí na infrazářiče. I ty navozují okamžitý pocit tepla. Ideální proto jsou do dílen nebo na terasy pro posezení s přáteli. Malé místnosti, jako jsou například technické místnosti, koupelny či toalety rychle vytopí koupelnové radiátory. Na těch je navíc možné díky jejich designu sušit ručníky a drobné prádlo.

Designové, akumulační a infrapanely

Na e-shopu mexen.cz jsou ale k sehnání i radiátory designové vhodné do všech místností včetně reprezentativních obývacích pokojů. Takový designový radiátor může být různé podoby a může se stát zajímavých estetickým prvkem místnosti. Sháníte-li přímotop, který akumuluje teplo a tedy hřeje i po vypnutí, správnou volbou pro vás bude olejový radiátor. A pokud je v hledáčku vašeho zájmu přímotop s nízkou spotřebou energie, zaměřte svou pozornost na infrapanely. Jejich sálavé teplo navíc ohřívá i okolní předměty, které teplo odrážejí zpět do místnosti.

Jak vidíte, nabídka trhu je bohatá. Vhodný model je proto vhodné vybrat po konzultaci s odborníkem. 

Publikováno: 19. 04. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam