Finance

Nové podmínky hypoték: Kdo má nárok na úvěr a jakou částku lze získat?

Rozhodli jste se pro pořízení vlastního bydlení, ale protože nemáte dostatek finančních prostředků, hodláte nemovitost financovat prostřednictvím hypotéčního úvěru? Pak jste si zřejmě měli pospíšit, než se banky začaly řídit novým doporučením „ze shora“. ČNB výrazně zpřísnila podmínky a nyní na hypotéku dosáhne v průměru každý druhý žadatel.

ČNB vydala doporučení, na základě kterého by měly banky poskytovat hypotéční úvěry za přísnějších podmínek. Konkrétně by se nemělo jednat o více než devítinásobek ročního příjmu žadatele a výše měsíční splátky může činit maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu. Podle expertů to může vést k výraznému úbytku schválených úvěrů – dokonce až o polovinu.

Zájemce o hypotéční úvěr může odradit i fakt, že nyní musí disponovat určitou částkou. Tzv. stoprocentní hypotéky již banky neschvalují.

Jako „bonus“ vyšší úroková sazba

Bankéři z ČNB se navíc shodli na tom, že by nebylo od věci zvednout úrokovou sazbu. A jak řekli, tak učinili – úroková sazba se zvedla již potřetí v řadě a aktuálně činí 1,5 %. Zvýšení pravděpodobně ovlivní celkovou výši hypotéčních úvěrů, nicméně momentálně mohou zájemci stále získat zvýhodněný hypotéční úvěr bez navýšení. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by k dalšímu zvýšení úrokové sazby mohlo dojít ještě letos.

Má smysl čekat na změnu?

Nic nenasvědčuje tomu, že by se situace na hypotéčním trhu měla změnit k lepšímu. Takže pokud máte šanci, že vám banka úvěr schválí, nepromeškejte ji. Pospíšit byste si měli také z důvodu klesající nabídky nových bytů. Najít kvalitní a přitom cenově dostupné bydlení v Praze bude za pár let mnohem větší problém než nyní.

V blízké budoucnosti si přijdou na své zájemci o byty v Praze 3. Vyroste zde atraktivní developerský projekt Byty Na Vackově, který by neměl přehlédnout nikdo, kdo touží po klidném bydlení v Praze na Žižkově.

Byty na prodej v Praze 3 můžete sledovat na byty.navackove.cz.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.