Nové podmínky hypoték: Kdo má nárok na úvěr a jakou částku lze získat?

Rozhodli jste se pro pořízení vlastního bydlení, ale protože nemáte dostatek finančních prostředků, hodláte nemovitost financovat prostřednictvím hypotéčního úvěru? Pak jste si zřejmě měli pospíšit, než se banky začaly řídit novým doporučením „ze shora“. ČNB výrazně zpřísnila podmínky a nyní na hypotéku dosáhne v průměru každý druhý žadatel. ČNB vydala doporučení, na základě kterého by měly banky poskytovat hypotéční úvěry za přísnějších podmínek. Konkrétně by se nemělo jednat o více než devítinásobek ročního příjmu žadatele a výše měsíční splátky může činit maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu. Podle expertů to může vést k výraznému úbytku schválených úvěrů – dokonce až o polovinu. Zájemce o hypotéční úvěr může odradit i fakt, že nyní musí disponovat určitou částkou. Tzv. stoprocentní hypotéky již banky neschvalují.

Jako „bonus“ vyšší úroková sazba

Bankéři z ČNB se navíc shodli na tom, že by nebylo od věci zvednout úrokovou sazbu. A jak řekli, tak učinili – úroková sazba se zvedla již potřetí v řadě a aktuálně činí 1,5 %. Zvýšení pravděpodobně ovlivní celkovou výši hypotéčních úvěrů, nicméně momentálně mohou zájemci stále získat zvýhodněný hypotéční úvěr bez navýšení. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by k dalšímu zvýšení úrokové sazby mohlo dojít ještě letos.

Má smysl čekat na změnu?

Nic nenasvědčuje tomu, že by se situace na hypotéčním trhu měla změnit k lepšímu. Takže pokud máte šanci, že vám banka úvěr schválí, nepromeškejte ji. Pospíšit byste si měli také z důvodu klesající nabídky nových bytů. Najít kvalitní a přitom cenově dostupné bydlení v Praze bude za pár let mnohem větší problém než nyní. V blízké budoucnosti si přijdou na své zájemci o byty v Praze 3. Vyroste zde atraktivní developerský projekt Byty Na Vackově, který by neměl přehlédnout nikdo, kdo touží po klidném bydlení v Praze na Žižkově. Byty na prodej v Praze 3 můžete sledovat na byty.navackove.cz.

Publikováno: 02. 11. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Adam