Žaluzie, nebo předokenní rolety? Které z nich si vybrat?

Slunce je zdrojem energie, bez které by život nebyl možný. Většina z nás na krásné počasí nedá dopustit a delší sychravé období, kdy je neustále zataženo, neseme velmi nelibě. Přesto všechno však existuje místo, kde nám ostré sluníčko vadí – v našich domovech. Díky stínícím systémům jako jsou žaluzie a rolety naštěstí můžeme sluneční paprsky efektivně redukovat. Představíme vám výhody zmíněných prvků v celé jejich kráse. Žaluzie představují zlatou klasiku. Jsou cenově dostupné a vzhledem k množství designově rozličných variant není možné, abyste si nevybrali takové, které nebudou korespondovat se zbytkem interiéru. Možná vás však překvapí jejich dlouhá historie. První „žaluzie“ spatřily světlo světa již před několika sty lety. Termín jalousie (francouzsky žárlivost) označoval okenní mříž, jejíž důmyslná konstrukce zabraňovala nežádoucím pohledům zvenčí a přitom umožňovala přímý pohled ven. Jalousie se využívaly především v orientálních harémech, kde sloužily k zabezpečení soukromí. První žaluzie, můžeme-li takto o specifickém typu mříží hovořit, však nebyly polohovací. S patentem otočných lamel totiž přišel až v roce 1812 francouzský truhlář Cohot. Vynález žaluzií byl vskutku nadčasový. Jako jeden z mála interiérových prvků je takříkajíc v kurzu až do dnes. Na druhou stranu musíme uznat, že i ony podléhají trendům a jednou za čas se objeví v moderním a neotřelém kabátku.

Horizontální žaluzie

Horizintalni zaluzieŽaluzie se vyrábí v několika základních variantách, přičemž nejrozšířenější jsou bezesporu horizontální žaluzie. Mají velmi jednoduchý systém lamel, který nevyžaduje takřka žádnou údržbu a neméně jednoduchá je i montáž. Přestože nepatříte ke kutilům, pravděpodobně ji zvládnete svépomocí. Horizontální žaluzie jsou cenově dostupné a v podstatě vůbec nejlevnějším stínícím systémem na trhu. V peněžence vám vítr neudělá ani nestandardní provedení. A když už jsme u toho, lamely mohou mít takřka libovolnou baru a neméně zajímavá je i možnost typu povrchu – matný, lesklý a metalický. Nejčastějším materiálem, ze kterých se horizontální žaluzie vyrábí, patří hliník. Mezi primární funkce nepatří jen zastínění, ale také redukce teploty. V neposlední řadě také estetická- vhodně zvolené žaluzie dodají interiéru šmrnc.

Vertikální žaluzie

Vertikalni zaluzieVertikální žaluzie neslouží jen k ochraně před slunečními paprsky. Vzhledem k jejich charakteru je lze využít také jako optickou stěnu, která rozdělí místnost na několik menších částí. Můžete je instalovat do překladu nad okna, nebo kdekoliv přímo na strop. I v případě vertikálních žaluzií se nemusíte obávat náročné montáže a mezi jediný „nedostatek“ patří větší náročnost na prostor. Vertikální žaluzie se vyrábí z polyesteru, bavlny, sklotextilu, ale také napařeného hliníků a opět se se jedná o funkční a zároveň dekorativní prvek. Komu nevyhovuje manuální ovládání řetízkem, může sáhnout po pohonu elektrickým motorem. Ten je umístěn za vodícím profilem, takže opticky nijak nevadí.

Venkovní rolety

Pokud ve vašem bydlení pro žaluzie není místo, stále existuje řešení, jak se se slunečními paprsky efektivně vypořádat. Budete se však muset smířit s tím, že půjde o poněkud vyšší investici. Na druhou stranu vám venkovní rolety přinesou spoustu dalších výhod, o kterých si v případě žaluzií můžete nechat zdát. Venkovní rolety patří k populárním exteriérovým prvků, a přestože jsou k vidění především u novostaveb, hodí si i do starších objektů. Jejich elegantní design stavbu osvěží a dodá podtrhne její charakter. Vyrábí se i v atypických tvarech a v nestandardních velikostech. Jak vypadají venkovní rolety v praxi, se můžete podívat třeba na mk-rolety.cz. Doporučujeme venkovní rolety Minirol. Podívejme se spolu na zmíněné výhody. Predokenni roletyPředokenní rolety jsou navrženy tak, aby umožňovaly dokonalou regulaci intenzity světla. Za zmínku stojí blackout efekt, díky kterému můžete místnost zcela zatemnit v kteroukoliv hodinu. Nezáleží na tom, že právě odbilo poledne a Oskárek svítí o sto šest – stačí jediný stisk tlačítka a v interiéru padne tma. Další unikátní vlastností je tepelná izolace. Venkovní rolety během letních měsíců zabraňují přehřívání a v zimě naopak udržují teplo. Dokáží reálně snížit úniky tepla až o 15 %, což pro vás znamená úsporu kolem 10 000 Kč za rok. Spořit budete i v létě, protože nebude nutné často zapínat klimatizaci. Systém venkovních rolet izoluje nejen teplo, ale také zvuk. Díky roletám redukujete hladinu zvuku až o 10 dB a nebudete muset nadále řešit příliš hlučné sousedy, projíždějící automobily a další nežádoucí elementy. A není to právě ticho a klid, kvůli kterého se těšíte domů?

Žaluzie, nebo rolety?

A který ze zmíněných stínících systémů je lepší? Vyžadujete-li více než jen samotnou regulaci slunečních paprsků a nevadí-li vám investovat, sáhněte po předokenních roletách. Chybu však neuděláte ani v případě žaluzií. I ty vám udělají dobrou službu a mohou se stát okrasou vašeho bydlení.

Publikováno: 05. 01. 2019

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: horizontální žaluzie | předokenní rolety | venkovní rolety | vertikální žaluzie | žaluzie