Vyvarujte se nejčastějších chyb při malování bytu

Nic neprospěje bydlení tak jako čerstvá výmalba. Pokud však s malováním bytu nemáte příliš předchozích zkušeností, výsledek by nemusel dopadnout dle očekávání. Nemusíte však zoufat – stačí si dát pozor na několik základních věcí. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jaké nejčastější chyby se malíři-amatéři dopouští.

Suchá stará omítka se špachtlí na sucho neškrábe

Jednou z nejčastějších chyb při malování bytů je škrábání staré omítky špachtlí na sucho. Ve finále může dojít k poškození a vytvoření nevzhledných rýh, které se budou muset zadělat. Chcete-li omítku seškrábat, důkladně ji namočte. A to tak, že si vezmete na pomoc velký fasádní váleček (beran) a budete po dobu cca 10 – 15 minut horkou vodou namáčet část místnosti (cca čtvrtinu). Následně můžete malířskou škrabkou omítku odstranit.

Neškrábejte omítku, když to není nutné

Škrábání omítky je v oboru malířství takový folklór, ale často není vůbec zapotřebí. Jedná se o časově náročnou a namáhavou práci, takže se ujistěte, jestli je na tom omítka skutečně tak špatně. Škrábat ji jen proto, že jste na ni v minulosti nanesli dvě nebo tři vrstvy barvy, je zbytečné. Moderní nátěry lze vrstvit i v desítkách.

Váleček je praktický, ale ne vždy

Malování válečkem je rychlé, ovšem pouze za předpokladu, že je plocha rovná a barva dostatečně kvalitní. Amatérští malíři ho často používají také na křivých, poškrábaných a odřených plochách, což vede k nevalnému výsledku. Někdy je zkrátka mnohem lepší štětec. Přečtěte si také: Plovoucí podlaha jako ideální krytina?

Špatný odhad množství barvy

Méně je někdy více, což o barvě platí dvojnásob. Nanesete-li na váleček či štětec větší množství barvy, než je potřeba, bude vám po stěně stékat a výmalba nebude vypadat profesionálně. Skutečně si na malování troufnete, nebo se raději obrátíte na profesionály, kteří se při jednom postarají také o nátěry oken a dveří? Rozhodnutí je na vás.

Publikováno: 25. 02. 2017

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: chyby při malování | jak vymalovat byt