Vypěstujte si čerstvou zeleninu ve vlastním skleníku. Je to jednoduché!
Připadá vám, že jste neustále unavení a často nemocní? Na vině by mohla být vaše imunita respektive nedostatek vitaminů. Udělejte proto malý průzkum a sepište si kompletní jídelníček za posledních několik dní nebo ještě lépe týdnu – obsahuje dostatek zeleniny, nejdůležitějšího přirozeného zdroje vitaminů? Pokud se jejímu nákupu vyhýbáte jen proto, že nemáte důvěru v geneticky modifikované odrůdy, začněte si ji pěstovat sami. Obavy nejsou na místě, zelenina je nenáročná a jediné, co budete potřebovat, je skleník. Vlastní rajčata, papriky a ředkvičky jsou bohatým zdrojem důležitých látek a zároveň si díky nim vyčistíte hlavu. Pěstování zeleniny a zahrádkaření všeobecně je totiž stále oblíbenější volnočasovou aktivitou, u které si odpočinete od pracovního stresu.
Vybíráme skleník – který je ten správný?
Výplň skleníků, světe div se, v minulosti tvořilo sklo. To sice rostliny chrání před UV zářením a cehmickými vlivy, ale má špatné izolační vlastnosti. Kromě toho lehce praskne kvůli teplotního rozšíření konstrukce a nevydrží prakticky žádné mechanické poškození. V posledních letech je proto většina zahrádkářů vyměnila za alternativu s polykarbonátovými deskami. Mezi největší přednosti dvoustěnného komůrkového polykarbonátu patří nízká hmotnost, velmi dobrá světelná propustnost, vysoká odolnost vůči mechanickému poškození a slušné izolační vlastnosti. V praxi však rozhoduje to, jak je deska silná.
Stavíme skleník
Montáž vlastního skleníku jistě zvládnete i bez pomoci odborníka. Vystačíte si se základním nářadím a několika hodinami volného času. Stavbu umístěte tam, kde je dostatek slunečního záření, nejlépe na prostranství, na kterém bude denně ve stínu jen několik málo hodin. Postavíte-li skleník podélnými stranami směrem na jih, napomůžete mu k většímu zachycení světla. A abychom nezapomněli, kvalitní a zároveň levné skleníky z polykarbonátu vyrábí Lanit Plast.
Publikováno: 23. 04. 2013
Kategorie: Zahrada