Vybíráme stůl na zahradu

Také si s novou sezónou kladete otázku, jak vybrat ten nejvhodnější stůl na svoji zahradu, aby Vám dlouho vydržel? Výběru každého kousku zahradního nábytku je vždy třeba věnovat velkou pozornost, avšak u zahradních stolů bychom se měli mít zvláště na pozoru. Jedná se totiž o vybavení, které musí snášet velkou zátěž, a to po několik let. Zahradní stoly dále potřebují možnost složení a uskladnění na zimu, a také dobré vlastnosti pro samotnou údržbu. Co dalšího bychom měli před samotným výběrem a nákupem zahradního stolu promyslet?

Nároky kladené na zahradní stoly

  1. Umístění zahradního stolu. Podle místa, kam chceme svůj nový zahradní stůl umístit, volíme i jeho materiál. Je velký rozdíl, zda bude stůl většinu času stát pod krytou pergolou nebo na volném prostranství, kde na něj bude často pršet. V tom případě potřebujeme vybrat zahradní stůl z co nejodolnějšího materiálu, jako je umělý ratan, plast, teakové dřevo, hliník nebo nerez.
  2. Neméně důležitý je i povrch, na kterém bude zahradní stůl stát. Na dlažbu se širokými spárami se příliš nehodí postavit zahradní nábytek s drobnými nožkami, těžká kovová konstrukce zase může poškrábat dřevěnou podlahu terasy nebo se naopak bořit do trávníku.
  3. Použití zahradního stolu. Jestliže chceme u stolu pravidelně stolovat, je nezbytné, aby splňoval určité ergonomické parametry, jako je například jeho výška. Pokud budeme u stolu pouze relaxovat a odkládat na něj nápoje a časopisy, může být zahradní stůl i nižší, podobně jako konferenční stolek v obývacím pokoji.
  4. Počet osob, které budou zahradní stůl využívat. Zde je rozhodování jednoduché. Podle počtu osob, který se obvykle vyskytuje na Vaší zahradě, zvolte i velikost zahradního stolu. Příliš malý zahradní stůl bude nepohodlný, příliš velký zase budepřekážet.
  5. Uskladnění zahradního stolu na zimu. Jestliže nemáte zahradní domek ani garáž, do které byste mohli na zimu Váš zahradní stůl schovat, zbývá pouze jediné řešení – pořídit si zahradní stůl z tak odolného materiálu, aby mohl zůstat venku přikrytý i přes celou zimu. Výkyvy teplot v zimním období hravě zvládnou například zahradní stoly z kvalitního polyratanu.

Výběr stolu na zahradu nepodceňujte!

Vybrat ten nejvhodnější zahradní stůl tedy není úplně jednoduchý úkol. Zvážit je třeba nejen výběr vhodného materiálu konstrukce i desky stolu, ale také jeho nosnost, skladnost a přenositelnost. V každém případě nakupujte vždy zahradní stoly z těch nejkvalitnějších materiálů u prověřených dodavatelů, kteří Vám budou schopni poradit s jejich výběrem. Jen tak vyberete na svoji zahradu nadčasový kousek, ze kterého se budete moci radovat déle než jen jedno léto. Samozřejmě k takovému zahradnímu stolu nesmí chybět i kvalitní zahradní židle, které se často dají sehnat jako celý set k danému stolu. stul-na-zahrade

Publikováno: 12. 04. 2016

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat stůl na zahradu | zahradní stoly