Vše, co byste měli vědět o vytápění dřevěnými pelatami

Napadlo vás, že ulevíte rodinnému rozpočtu a zaměříte se na nejslabší místo – pravidelné náklady za vytápění? Chcete-li topit ekonomicky a zároveň s ohledem na životní prostředí, stoprocentně se do vašeho hledáčku dostanou dřevěné pelety. Vyrábí se ve standardizované velikosti lisováním z odpadu, jenž vzniká při zpracování dřeva. Umožňují pohodlné, a přitom velmi efektivní vytápění.

Kolik díky dřevěným peletám ušetříte?

Oproti plynu, elektřině a topnému oleji jsou dřevěné pelety výrazně levnější. Jejich cena je téměř srovnatelná s cenou hnědého uhlí, ovšem oproti němu nabízí mnohem větší komfort při topení – čistotu a možnost plně automatického přikládání. K dalším výhodám patř neutrální bilance CO2 a fakt, že jde o obnovitelný zdroj energie. Průměrně velký rodinný dům lze pomocí dřevěných pelet vytápět za cca 20-30 tis. Kč ročně (odpovídá množství 4-5 tun pelet) . Vytápění domu v nízkoenergetickém standardu stojí přibližně 10 tis. Kč (cca 1-2 tuny pelet). Přesná částka samozřejmě závisí na množství faktorů včetně velikosti vytápěné plochy, kvalitě tepelné izolace domu apod.

Kde lze peletami topit?

Dřevěnými peletami můžete topit v klasickém kotli i v krbových kamnech. V obou případech nebudete ztrácet čas štípáním dřeva, sušením a pracným úklidem nezanedbalného množství popela.

Kdy pelety zakoupíte nejlevněji?

Majitelé kotlů na dřevěné pelety moc dobře vědí, že palivo nejlevněji nakoupí po skončení topné sezóny, kdy se ceny propadají o desítky procent. Slevy pak často přetrvávají až do léta. Tímto způsobem lze ušetřit několik tisíc korun. Čemu byste se naopak měli vyhnout obloukem, jsou levnější, ale méně kvalitní dřevěné pelety – obvykle pocházející z východních dovozů. Mají nižší výhřevnost a v konečném důsledku jich spálíte mnohem více a neušetříte ani korunu. Kvalitní dřevěné pelety s vysokou výhřevností poznáte podle certifikátu Enplus a razítka A1. Jedná se o nejkvalitnější topivo na trhu a zakoupíte ho např. u specializovaného prodejce OPTIMTOP s.r.o. na drevenepelety.cz.

Publikováno: 09. 06. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam