Co dělat při nedostatku financí na koupi nového automobilu?

Pro mnoho lidí je koupě prvního nebo nového automobilu tou první největší finanční investicí, ale mnohdy na tuto investici chybí finance. Po absolvování autoškoly a získání řidičského průkazu nastává problém, jak, kde a za kolik koupit nový automobil. Někdo má to štěstí, že dostane například ojetý automobil po svých rodičích nebo dostane nějaký levnější model darem, ale většina lidí si svůj první automobil musí zafinancovat sama. Tato situace se může týkat i již aktivních a dlouholetých řidičů, jejichž auto se rozbije a je třeba koupit nový automobil. Většina lidí nemá k dispozici desítky nebo stovky tisíc na koupi nového automobilu. Jak řešit nedostatek financí na koupi nového automobilu? Kde si půjčit na koupi nového automobilu?

Druhy půjček na auto

Automobil je pro mnoho lidí nezbytný, protože se jím dopravují do práce, vozí děti do škol a školek, navštěvují rodinu apod. Aktivní řidič potřebuje automobil. Koupě nového automobilu je velmi nákladná a proto si musí každý tuto investici velmi dobře promyslet. Pokud má člověk ušetřený dostatek peněz, může si nový automobil koupit ihned bez nutnosti se zavázat některé finanční instituci. V tomto případě může velmi dobře posloužit sleva na koupi automobilu, kde zákazník osloví více prodejců automobilů a vybere si takové, které mu technicky i cenově nejvíce vyhovuje. Většina lidí ale tyto finance k dispozici nemá a na koupi automobilu si musí půjčit. Existuje několik možností, jak zafinancovat koupi nového automobilu. Kupec může využít pomoc půjčky nebo leasingu a nový automobil si takto koupit:
  • bankovní půjčka na auto,
  • nebankovní půjčka na auto,
  • operativní leasing na auto,
  • flexibilní leasing na auto.
V případě, že řidič ví, že by si na koupi automobilu nechtěl nikdy peníze vypůjčit, je například vhodné založit si spořicí účet s cílem našetřit si na nový automobil. Klient si sem bude pravidelně odkládat určitý obnos peněz a bude vědět, že si například za 5 nebo 10 let koupí nový automobil za vlastní peníze. Tato investice poté nijak nezatíží jeho či rodinný rozpočet.

Půjčky na auto

Tyto půjčky na auto se řadí mezi tzv. bezúčelové. Klient osloví jednu z bankovních nebo nebankovních finančních institucí a vypůjčí si částku, kterou sám uzná za vhodné a která mu vystačí na koupi nového automobilu. Automobil si zakoupí a poté v pravidelných měsíčních splátkách půjčku splácí. Zde je doporučeno oslovit bankovní instituce nebo velké nebankovní společnosti, které nabízí dlouhodobé úvěry. Vždy by měl klient oslovit více finančních institucí, nechat si vypracovat nabídky na půjčky na auto a poté si vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější půjčku na auto pro něj. Pokud klienta bankovní instituce odmítne a půjčku na auto mu neschválí, měl by si klient řidič spočítat, zda bude doopravdy schopen půjčku splácet a zda má cenu oslovovat ještě nebankovní instituci. V současnosti i nebankovní společnosti nahlíží do registrů dlužníků a vyžadují potvrzení o příjmech, proto je možné, že půjčka na auto nebude schválena ani u nebankovní instituce. Vždy je potřeba myslet na to, že půjčka na auto výrazně zatíží rozpočet a proto musí klient myslet do budoucnosti a dobře si spočítat, zda bude schopen úvěr splácet.

Leasingy na auto

Druhou možností jsou účelové půjčky na auto, jedná se o tzv. leasingy. Většina lidí si myslí, že koupí auto na leasing, splácí ho po dobu několika let a poté je auto automaticky jeho, ale už možná nevědí, že existují 2 druhy leasingů:
  • operativní leasing,
  • flexibilní leasing.
Operativní leasing je určitým druhem pronájmu. Klient podepíše smlouvu o operativním leasingu, odveze si automobil a po určité době ho musí leasingové společnosti zase vrátit. Nepočítá se zde s možností, že by později automobil přešel do vlastnictví řidiče klienta. Finanční leasing je klasický druh leasingu, kde se počítá s tím, že po určité době si klient automobil odkoupí a přejde do jeho vlastnictví. Tato půjčka na auto je mezi klienty asi nejvyužívanější. Zde je ale nutné vědět, že většina leasingových společností vyžaduje u finančního leasingu tzv. akontaci. Jedná se o částku, kterou musí klient při podpisu smlouvy zaplatit, většinou ve výši 30 % ceny vozidla. Akontace slouží jako záloha.

Kde získat nejlepší a nejvýhodnější půjčku na auto?

Jako u každé půjčky je dobré, aby si klient vypracoval svůj vlastní finanční plán a přesně si určil, jaké jsou jeho možnosti při koupi nového automobilu. Pokud se řidič rozhodne, že si na nový automobil vezme půjčku, je vždy dobré oslovit více finančních institucí a jejich nabídky následně porovnat. Investice do auta by měla být velmi promyšlená a rozhodně se nedoporučují žádné unáhlené nákupy.

Publikováno: 20. 01. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Adam