Tvorba webu pro začínající podnikatele. Jak si připravit úspěšnou stránku?

Rozhodli jste se, že vaším dalším krokem v rámci zahájeného podnikání  bude tvorba webu? S největší pravděpodobností  půjde o dobré rozhodnutí. Podívejme se proto na praktické postupy: jak si vlastní web pořídit, na co si dát pozor v případě spolupráce s programátory a kdy bude rozumné se do spuštění vlastní stránky pustit.

Kdy má cenu spustit vlastní webovou stránku?

Ještě než se pustíme do plánování přípravy našich stránek, měli bychom se na chvíli zamyslet. Webová stránka má jediný úkol: přitáhnout určitý typ cílového publika. To znamená připravit pro ně nabídku a vytvářet tak poptávku po našich službách, zboží či informacích. Tento bod je poměrně důležitý. Kvůli čemu? Webová prezentace sama o sobě žádné výsledky nepřinese, jestliže ji  nebudou navštěvovat ti správní lidé.

Existují společnosti a podnikatelé, kteří vlastní web nepotřebují. Patříte mezi ně?

Kontroverzní prohlášení, ale má své opodstatnění. Ne každá firma nebo živnostník potřebují vlastní web. Někteří lidé mají svůj business model postavený naprosto odlišně, než je momentální obecný postoj, že web je prostě nutnost. Není to tak. Pokud máte rozjeté podnikání, které roste jen na základě doporučení od spokojených zákazníků, pak  byste se mohli bez webu obejít. Protože objednávky se jen hrnou a vy už nepotřebujete víc zakázek, aby vám práce nepřerostla přes hlavu. V takovém případě vlastní web skutečně nepřinese žádný užitek. Nicméně pokud jako většina podnikatelů toužíte po stále  více objednávkách, větších obratech a po dalších spokojených zákaznících, pak vám  internetová stránka rozhodně pomůže.

Jak pomůže vlastní stránka mému podnikání?

Každý den, každou hodinu a možná každou minutu vyhledávají na internetu  různí  lidé  zboží, služby, informace  a odpovědi na své otázky. Řadě z nich byste mohli díky svému podnikání hodně nabídnout. Jenže oni o vás nevědí. A to je ten hlavní důvod, proč si vytvořit vlastní web. Musíte být touto cestou  k nalezení a ukázat vlastní práci. Zkrátka, internetové stránky opravdu dobře pomáhají. Nejste-li se na internetu, nahráváte konkurenci.  Mezi hlavní výhody  vlastních internetových stránek patří :
  • Nízké pořizovací náklady (za určitých podmínek).
  • Dostupnost 24h denně i ve chvílích, kdy spíte.
  • Možnost představit vaše podnikání nebo činnost a ukázat co už máte za sebou.
Vlastní web může být opravdu přínosný pokud se správně připraví. A tím se přesouváme od úvodní úvahy na téma proč si vytvořit stránku k další důležité části. A sice k přípravě.

Úspěch vašeho webu je v realizaci. Té předchází dobré plánování.

Než se pustíme do akce, musíme mít představu, kam chceme naší stránku směrovat. Půjde čistě o informační web nebo chceme i prodávat? Potřebujeme její  unikátní funkčnost a jedinečný vzhled, nebo nám bude stačit šablonové řešení? Jde o důležité otázky, protože  určí další postup. Stránku totiž můžeme sestavit buď  za pomoci programátora, nebo využít pronájmu již hotového řešení. Získanou  šablonu si pak můžeme v závislosti na jejích možnostech následně upravit.

Cíl webu: předat hodnotnou informaci, určitému typu lidí

Potřebujeme tedy vědět, pro koho naší stránku vytváříme. Detailní popis našeho zákazníka bude rozhodující pro  barevné schéma webu, styl komunikace a případné vizuální provedení. Vše musí  ladit, aby ho stránky skutečně oslovily. Teprve pak můžeme sestavit určitý náčrt našeho webu, jeho prototyp. Jakmile máme náčrt hotov,  oslovíme  programátora,  nebo začneme chystat naší šablonu. Nicméně je třeba dávat pozor. Někteří programátoři se nás mohou snažit balamutit tvrzením, že určitá operace, jako změna barvy  tlačítka nebo úprava fontu je zdlouhavá operace, která bude vyžadovat větší investici. Ne vždy to musí být pravda. Proto je dobré si o tvorbě webu nejdříve něco zjistit, abychom byli připraveni. Už jste někdy spustili vlastní web? Napište nám komentář, jak rychle byla vaše stránka spuštěna od původní myšlenky!

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam