Z OSB desek se staví domy, ale i terária

OSB desky patří v oboru stavebnictví mezi nejdůležitější materiály a v posledních letech prošly zásadním vývojem Fakt, že se vyrábí ze dřeva, ještě neznamená, že mohou být pouze součástí dřevostaveb. V současné době nachází využití i při stavbách a rekonstrukcích domů, bytů, ale i průmyslových objektů. Skvělým příkladem jsou víceúčelové OSB desky Superfinish ECO, které vyrábí společnost Avydon s.r.o.

Proces výroby OSB desek

OSB desky se vyrábí lisováním mikrodýh (většinou štěpků, ale také hoblin) a to ve třech až čtyřech vrstvách. Orientaci hoblin si každý výrobce volí trochu jinak a to samé platí i o typu pojiva. Vylisované desky jsou prosté optických vad a díky tomu je lze využít také v interiéru jakožto estetické prvky.

V případě OSB desek Superfinish ECO byl výrobní postup dotažen k dokonalosti. Dřevěné třísky ze smrku a borovice se lepí do tří vrstev, při čemž vrchní vrstva je orientována podélně a střední příčně. Výrobce se pro tento způsob nerozhodl náhodou – díky tomuto způsobu vrstvení dochází k výraznému zlepšení mechanicko-fyzikálních vlastností a parametrů a deska tak získává nové možnosti využití.

Další výhodou desek Superfinisth ECO je absence formaldehydu. Avyon využívá pojiva na bázi polyuretanových pryskyřic. Desky proto splňují přísná kritéria pro využití v interiéru a nábytkářství.

Kde lze využít OSB desky?

Již jsme zmínili, že se OSB desky nejčastěji využívají ve výstavbě a při rekonstrukcích, ale také v nábytkářství a interiérech. Nachází uplatnění jako stropní a střešní konstrukce, součást montovaných staveb nebo při výrobě podlahy. Jejich možnosti jdou ovšem ještě dál – stačí se zeptat milovníků plazů, kteří je využívají ke stavbě terárií. Terárium z OSB desek je nejen velmi levné, lehčí než skleněné a vypadá mnohem estetičtěji. Další informace o deskách najdete na webu www.avydon.cz.

Publikováno: 19. 07. 2013

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: osb desky | terárium z osb desek | výroba osb desek