Uncategorized

Štítek energetické náročnosti už zdobí i naše obydlí

Na to, že jsou spotřebiče označeny štítky, které vypovídají o jejich energetické náročnosti, jsme si za ta léta docela dobře zvykli. Jde o praktický ukazatel, díky kterému snadno a rychle poznáme, jakého energetického žrouta si domů chystáme nastěhovat. Jestlipak jste však věděli, že vlastní označení o energetické náročnosti už mají také budovy?

Štítek energetické náročnosti, přesněji řečeno průkaz energetické náročnosti budov (PENB), neslouží k ničemu jinému, než energetické štítky na spotřebičích – jeho úkolem je podat informace o energetické náročnosti budovy. Zpracovává se pro rodinné i bytové domy, ale také objekty spadající do sektoru služeb a výroby. A které složky se na celkové energetické náročnosti budovy podílí? Jde o celkovou spotřebu energie nutné k provozu, tedy té, které využíváme na vytápění, ohřev vody, klimatizaci, osvětlení či vzduchotechniku.

Co musí obsahovat průkaz energetické náročnosti pro rok 2013?

Průkazy energetické náročnosti budov mají formu protokolu, ve kterém je obsažen popis dané budovy, energetické systémy, energetická bilance, ale také doporučení pro snížení spotřeby energie. A samozřejmě identifikační údaje o zhotoviteli průkazu a dobu, po kterou bude dokument platit. Nechybí ani grafické znázornění se stupnicí, tak jak ho známe u elektrických spotřebičů. Objekt je označen známkou A až G, podle toho, do které kategorie spadá.

Musíte mít energetický štítek i vy?

Nabízí se otázka, zda je energetický štítek povinný a kdo si ho musí obstarat. Chystáte-li se prodat nebo pronajmout dům či bytovou jednotku s obytnou plochou nad 50 m2, případně komerční nebo administrativní budovu, bez PENB 2013 se neobejdete. Při výstavbě nových budov je průkaz povinnou součástí dokumentace stavebního povolení. Nezbytný je také v případě větších změn nebo rekonstrukce, která ovlivní energetickou náročnost budovy.

Co budete potřebovat je zpracování PENB?

  • projektovou dokumentaci se všemi náležitostmi
  • své identifikační údaje
  • informace o otopném systému (zdroj, palivo, výkon, způsob ohřevu vody, způsob větrání)

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.