Práce číšníka: Sladká dřina s úsměvem na tváři

Práce číšníka není jen o nošení talířů a nalévání vína. Je to o tanci mezi stoly, zvládání stresu a dělání radosti lidem. Je to o tom, že se stanete průvodcem gurmánským zážitkem a zároveň zvládnete i ten nejnáročnější stůl. Ale i tahle práce má svá úskalí. Pojďme se podívat na obě strany mince.

Výhody práce číšníka

Mezi největší plusy práce číšníka patří flexibilita. Pokud nejste zrovna fanouškem stereotypu, tahle práce vám ho zaručeně nenabídne. Směnnost je běžná a s trochou štěstí si budete moct vybrat, kdy chcete pracovat. To se hodí studentům, rodičům s malými dětmi, ale i všem, co si chtějí užívat volný čas podle sebe. Další fajn stránkou je dynamika prostředí. V restauraci se pořád něco děje, takže nuda nehrozí. Potkáte spoustu zajímavých lidí, od milých párů na rande až po náročné štamgasty. A to nemluvě o tom, že si procvičíte své komunikační a mezilidské dovednosti. Každý host má své přání a potřeby a na vás je, abyste je dokázali uspokojit s úsměvem na tváři. I když to někdy dá zabrat, ten pocit, když odchází spokojený host, je k nezaplacení.

Kolik si číšník vydělá?

No a co peníze? Začněme rovnou s tím, že mzda číšníka není žádný zázrak. V Česku se pohybuje okolo průměrné mzdy, ale záleží na typu restaurace, vašich zkušenostech a samozřejmě na spropitném. To bývá v restauracích s obsluhou běžnou součástí platby a může tak váš plat značně navýšit. Ale pozor, spropitné není samozřejmostí a musíte si ho zasloužit. To znamená makat na 100 %, usmívat se i v těch nejnáročnějších chvílích a předvídat potřeby hostů.

Nevýhody práce číšníka

A teď k těm negativům. Práce číšníka může být fyzicky náročná. Běhání mezi stoly, nošení těžkých táců a stání na nohou po několik hodin v kuse dá zabrat i zkušeným borcům. Nezapomeňme ani na stres. Nároční hosté, nestíhající kuchyně a tlak na perfektní servis dokáží potrápit i ty nejodolnější. A co teprve nepravidelný pracovní režim? Večery, víkendy a svátky bývají v restauracích ty nejsilnější, takže si na tohle musíte zvyknout. Nečekejte tedy, že budete trávit volný čas s rodinou a přáteli, když oni budou mít volno.

Jaké oblečení nosí číšník?

A co oblečení pro číšníky? Číšníci musí dodržovat dress code, který se liší v závislosti na typu restaurace. Většinou se jedná o elegantní oblečení v tmavých barvách, košili a motýlka. Pro ženy bývají předepsány uniformy, sukně a lodičky. Pohodlí jde tedy stranou, ale i to k profesi číšníka patří. No a kdo pracuje za barem, tomu nesmí chybět barmanská zástěra.

Závěrem: Práce číšníka není pro každého. Vyžaduje fyzickou zdatnost, psychickou odolnost, a hlavně skvělé komunikační a mezilidské dovednosti. Na druhou stranu vám nabídne flexibilitu, dynamické prostředí a možnost potkat spoustu zajímavých lidí. A pokud se vám podaří uspokojit náročné hosty a odmění vás spropitným, ten pocit uspokojení je k nezaplacení.

Publikováno: 27. 06. 2024 / Aktualizováno: 01. 07. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam