Špaletová okna se vzhledem historických oken a vlastnostmi moderních

Mnoho domácností si dnes již užívá výhody moderních oken, ať už se jedná o dřevěná eurookna, hliníková okna nebo okna plastová. Ne všichni si je však domů mohou dát. V památkových zónách je nutné výběr oken podřídit nařízení odboru památkové péče. Výhod současných oken se ovšem vzdávat nemusíte. Národní památkový ústav a místní památkové odbory musí nová okna schválit, aby nebyl poškozen historický ráz budovy. Většinou se volí špaletová okna, která jsou v dnešní době stejně krásná jako jejich historičtí předkové, ovšem vlastnostmi se nachází někde jinde než v minulosti. Moderní varianty nabídnou výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti, mnoho možností ve vzhledu oken a široký výběr příslušenství.

Špaletová okna přesně podle vašich představ

Plastová okna či dřevěná eurookna se vyrábí v celé škále variant a barev, ta špaletová na tom nejsou jinak. Sami si zvolíte nejen barvu, ale i tvar, jednoduché či izolační dvojsklo, ozdobné kličky a jiné příslušenství. Na přání je možné přidat i další prvky, jako jsou hlavice či poutce. Není problém vyrobit špaletová okna na míru tak, aby odpovídala původním oknům v historické budově a zároveň splňovala vaše požadavky na funkčnost. Výroba konkrétních oken trvá zhruba 7-10 týdnů dle složitosti a velikosti.

Nechte vyřizování povolení na jiných

Výměna oken v historické budově s sebou nese také jednání s úřady, vyřizování povolení a vypracování projektu pro památkáře. Tohle všechno za vás mohou vyřídit odborníci. Při výběru realizační firmy se proto dívejte i na jejich zkušenosti s řešením výměny špaletových oken v historických budovách, protože s odbornou pomocí je mnohem snadnější získat souhlas památkářů.

Špaletová okna s mikroventilací

Většině lidí vadí, že špaletová okna postrádají možnost mikroventilace. O tu však vůbec nemusíte přijít. Výrobci dnes na trh dodávají i moderní varianty, co zvenčí vypadají historicky, ovšem zevnitř mají výhody běžných eurooken. Mimo jiné umožňují ventilaci a mikroventilaci. Zda taková okna budou vhodná právě ve vašem případě, vám neřekne nikdo jiný než přímo odbor památkové péče. Vhodné je spojit se s výrobcem a vše řešit přes něj, ušetříte si starosti.

Publikováno: 08. 10. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam