Energie

Sníte o velkých oknech, ale bojíte se velkých tepelných ztrát? Naopak můžete ušetřit!

Bydlet tak v domě s velkými okny, to je sen mnoha lidí, ale většina se k ráznému kroku nakonec neodhodlá a zůstane u snění. Perfektní výhled na krajinu a optické zvětšení prostoru si totiž vybírá daň v podobě podstatně většího úniku tepla. Anebo ne? V případě moderního systému se není čeho bát. Díky velkým oknům můžete naopak ušetřit!

Velikost oken nemusí hrát hlavní roli, byť jde o nejslabší článek obvodového pláště domu. Podstatný je totiž tzv. tepelný zisk. Jsou tedy velká okna nevýhodou, nebo naopak výhodou?

Okna sice mají 5 – 10 × horší index prostupu tepla oproti stejně velké kvalitně zateplené ploše fasády, ale na druhou stranu dovnitř propouští teplo v podobě sluneční energie – jedná se o pasivní solární zisky.

V praxi tedy přes okna uniká podstatně více tepla než přes zateplenou plochu, ale na druhou stranu intenzivně vyhřívají interiér. Důležitým pojmem je energetická bilance: moderní izolační trojsklo ji může mít lepší než zdivo, montovaná konstrukce či střecha.

Ale jakým způsobem lze optimální energetické bilance dosáhnout? Snadno: při návrhu musí být zohledněny reálné klimatické podmínky v dané lokalitě a zvolena vhodná orientace domu na světové strany.

Podceňována by neměla být zejména zmíněná orientace domu, protože např. v případě velkých oken na jižní a jihozápadní straně hrozí riziko nadměrného přehřívání v období letních měsíců. Tomu lze zamezit montáží správného stínícího systému (rolet či žaluzií).

K důležitým parametrům, na které by měl být brán zřetel při výběru oken, patří jejich index přechodu světla přes sklo (LT). Udává množství světla propuštěného dovnitř. Vyšší hodnota značí větší propustnost.

A konečně finance. Pořízení velkých oken nemusí být nákladné. Kvalitní izolační trojsklo a rám vychází mnohem levněji, pokud mají pouze průhledovou funkci. Neotevírací a nedělená okna jsou průměrně levnější o 25 – 35 %.

Nyní již víte, proč se nebát velkých oken – zda si je pořídíte, je na vás.

Štítky

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.