Potřebujete stanovit prodejní cenu rodinného domu? Přečtěte si ty nejdůležitější faktory, které ji ovlivňují

Správně stanovená prodejní cena nemovitosti je klíčová, jak pro vzbuzení zájmu potenciálních kupců, tak pro její konečný prodej. Právě v této chvíli ale prodávající nejčastěji chybují. V potaz totiž berou jen několik faktorů místo toho, aby se zaměřili na všechny podstatné.

Lokalita

Lokalita je u ceny nemovitosti zásadní. V jiné cenové hladině se pohybují nemovitosti v Praze a jinak zase v severních Čechách. Na lokalitu je ale potřeba hledět ze dvou rovin. „U lokality nemovitostí by mělo prodávajícího jednak zajímat samozřejmě to, v jaké části republiky se nachází. Jiné ceny jsou ve středních Čechách a jiné zase na jihu. Důležitá je ale lokalita i z hlediska občanské vybavenosti. Stojí dům na samotě u lesa nebo v centru dění? A jaké spoje hromadné dopravy odtud jezdí do centra nejbližšího města? Specifickou kategorií jsou poté oblasti s potenciálem do budoucna, v potaz se tak musí brát i plánovaný rozvoj místní vybavenosti nebo třeba budoucí napojení na dálnici, to totiž cenu nemovitosti zvýší,“ upozorňuje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska.

Stav nemovitosti a její stáří

Přestože jsou starší nemovitosti levnější než novostavby, u kterých v následujících letech nebude potřeba žádný zásah, lidé se do rekonstrukcí moc nehrnou. Na vině je hned několik faktorů. „Lidé mají obecně méně času a rekonstrukce je věc, která vyžaduje spoustu energie a trvá mnohdy několik měsíců i let, to záleží na penězích. A právě ty jsou dalším důvodem, proč se nyní do rekonstrukce jen tak někdo nehrne. Ceny materiálů šly strmě nahoru a podražily i služby řemeslníků. Vše tak vyjde podstatně dráž, než tomu bylo dříve,“ dodává Kindl. Aktuálně tak vítězí lepší stav nemovitosti a možnost okamžitého a bezproblémového bydlení.

Velikost a dispozice

To, jak je nemovitost veliká a jak je dispozičně řešená, je dalším velmi důležitým faktorem ovlivňujícím cenu. Neplatí ovšem, že čím větší, tím lepší. V posledních letech je největší poptávka po středně velkých domech, které jsou vybaveny zhruba 5-6 místnostmi.

Typ domu

Důležitý je i typ domu. Tedy zda se jedná o dům řadový nebo samostatně stojící. Tento faktor dříve nebyl tak podstatný, respektive ho lidé většinou nebrali v potaz. S rozrůstajícími se developerskými projekty ale počet řadových domů roste a větší soukromí je tak pro kupce více zajímavé a žádoucí.

Zahrada a bazén

Co se zahrady týče, důležitá je nejen její velikost, ale i to, jak je udržovaná a vybavená. „Větší cenu mají samozřejmě udržované zahrady, které jsou vybavené zázemím pro relaxaci. Tím mám na mysli například terasu, altánek nebo bazén, který je pro Čechy velmi důležitý,“ říká Kindl.

Parkování

Statistiky uvádí, že průměrná česká rodina žijící v rodinném domě disponuje dvěma vozy. Krytá a uzamykatelná garáž je tak bezesporu velkou výhodou a zvyšuje cenu nemovitosti. „Garáž nelze podceňovat, kupci se na ní ptají skoro pokaždé a když není vybudovaná, je potřeba mít alespoň možnost parkovat přímo na pozemku za plotem,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní společnost Domov.

Publikováno: 23. 08. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Adam