Obkladový kámen - elegantní řešení pro domácnost i firmu
V dnešním článku si povíme něco o tom, co to vlastně je obkladový kámen, k čemu je dobrý, kde a za kolik ho je možné pořídit a co vlastně obnáší jeho montáž. Mnozí z Vás jistě tuší, že se bude jednat o stavební pohledový materiál určený k obkládání vnitřních a venkovních stěn za účelem dekorace domácího prostředí. Toto je správný začátek k tomu, abychom si ujasnili, co přesně obkladový kámen je. Úvodem je ještě potřeba zmínit, že se tyto obklady začaly velice četně umisťovat i v rámci firemní dekorace.
Samotné kamenné obklady nejsou nic jiného než výrobky z klasických stavařských materiálů, jako jsou beton a sádra. Liší se od zbytku podobných obkladů tím, že svým strukturálním vzhledem i barevným charakterem připomínají velmi věrohodně přírodní kámen. Dle konkrétního provedení pak rozlišujeme obklady podle toho, který kámen imitují. Může se jednat o opuky, břidlice, travertiny, nebo třeba žuly. Pokud se bavíme o imitaci, pak se bavíme o naprosto věrohodné kopii, kterou je problém rozeznat i z blízka.
Pokud se jedná o obkladový kámen do exteriéru, pak se zcela jistě bavíme o betonových obkladech. Důvodem je fakt, že protipólem je sádra, která je však díky svému složení určena pouze pro interiéry. To je dáno fyzikálním složením sádry a její nesnášenlivostí jak s mrazem, vlhkem, tak i s vodou. Můžeme však o tomto kameni říci, jako celku, že je vhodný pro obkládání vnitřních i venkovních zdí. Pouze musíme klást důraz na dobře zvolený materiál.
Co se náročnosti na naše peněženky týká, pak budete jistě mile překvapeni. Všichni jsme již zvyklí na to, že přírodní kámen je možné pořídit za nejméně tisíc korun na metr čtvereční. Nyní se však něčeho držte, protože imitace je možné použít již od nějaké pětistovky. To znamená, že v průměru asi za poloviční peníze. Obklady doporučujeme zakupovat pouze u certifikovaných zástupců výrobců. Špičkou na trhu v České republice je například firma Kamenné obklady ŘEPA, která se na umělý kámen přímo specializuje a zastupuje několik českých a evropských výrobců.
Ladným krokem jsme se dostali až k montáži obkladů, která je velmi snadná. Může se lišit dle jednotlivých obkladů a výrobců. Pro příklad uvedeme, že obkladový kámen Vaspo lepíme speciálním lepidlem Adesilex P9 na kamenné obklady. Jedná se většinou o speciální lepidla, která obsahují více cementu, a tudíž jsou více nosná. Jednotlivé přípravky k montáži se mohou v závislosti na uvedených faktorech mírně lišit. Principy pokládky však zůstávají stejné. Pokud zacházíme s kamennými obklady, musíme brát na vědomí, že se do jisté míry jedná o dar přírody.
Publikováno: 07. 08. 2014
Kategorie: Stavba a rekonstrukce