Nebankovní půjčky na bydlení - které půjčky lze využít na cokoliv?

Nebankovní půjčky představují úvěr dostupný takřka pro kohokoliv, kdykoliv a na cokoliv. Dají se sjednat online už za pár minut a obvykle nevyžadují ručitele ani doložení příjmů. Právě proto po nich lidé často sahají raději než po klasických bankovních službách. Jaké české nebankovní společnosti poskytují výhodné a bezpečné půjčky? A na co si při sjednávání dávat pozor? Když si řekne hypotéka či půjčka na bydlení, nejednomu čtenáři vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Banky si často stanovují velice přísné podmínky, diktují, na co lze peníze použít, žadatele si pečlivě lustrují a ne každému ve finále vyhoví. Na podstatně výhodnější aspekty lákají nebankovní společnosti. Jejich půjčky se vyznačují bezúčelovostí, a tak se poskytovatel nezajímá, kam zapůjčené peníze poputují. Klient je může využít na cokoliv jen chce, ať už na rekonstrukci či kompletní vybavení bytu –⁠ včetně drahých spotřebičů, spotřební elektroniky a designového nábytku. Tento typ půjčky je vhodný pro každého, i proto ho řada klientů upřednostňuje. Nebankovní společnost se zpravidla neptá na výši výdělku a nepátrá v registru dlužníků. Pro rizikové žadatele bez práce či s dluhy se jedná o nejjednodušší a mnohdy jediné řešení, jak přijít k penězům.

Které společnosti poskytují nebankovní půjčky na bydlení?

Na českém trhu působí množství zákazníky prověřených společností, které poskytují nebankovní půjčky vhodné na rozsáhlou rekonstrukci i na drobné vylepšení bydlení. Jejich velký přehled, rady, tipy a články ze světa bankovních i nebankovních úvěrů přináší portál NavigatorUveru.cz. Jednou z nejoblíbenějších je Zaplo. Rychlá půjčka na 30 dní od Zaplo se vyplatí zejména novým klientům, první úvěr je totiž až do výše 16 tisíc Kč zcela zdarma. Při opakované žádosti je ovšem třeba počítat s vysokým RPSN a dalšími poplatky. Maximální výše krátkodobé půjčky Zaplo činí 30 tisíc Kč. Větší obnos peněz si klienti mohou půjčit díky tzv. ZaploNaSplátky, což je dlouhodobý úvěr v hodnotě až 60 tisíc Kč. Recenze Zaplo půjčku vykreslují jako spolehlivou, avšak velice drahou. Pro klienty, kteří hledají půjčku s delší dobou splatnosti, je tu Kamali. Její rozsah se pohybuje v rozmezí 1 tisíc až 30 tisíc Kč a splatnost má až 10 měsíců. I s Kamali si klienti mohou půjčit prvních 15 tisíc Kč zcela bez úroků i bez jiných poplatků, musí ji však splatit do 14 dnů. Recenzenti Kamali hodnotí velice pozitivně a popisují ji jako bezpečnou půjčku. Potvrzují, že co společnost slíbí, to následně také splní. Nevyhoví ovšem každému klientovi, přihlíží totiž i na výši jeho platu a hodnotí schopnost splácet. Obnosy ve statisících korun poskytuje například Hyper půjčka, Cofidis či Home Credit. U společnosti Acema si lze půjčit dokonce až 5 milionů Kč.

Rizika nebankovních půjček na bydlení

S výhodami se přirozeně pojí i rizika. Zájemci by si měli uvědomit, že poskytovatelé nebankovních úvěrů chtějí jen a pouze vydělat peníze, nikoliv pomoci lidem z bezvýchodné situace. A snaží se toho docílit právě zdánlivě neodolatelnými podmínkami. Ty ve skutečnosti ukrývají mnoho důležitých háčků. Jedná se zejména o velmi vysoké úvěry, RPSN a další poplatky. Již zadlužení klienti tak své trable nebankovní půjčkou mnohdy ještě prohloubí, ačkoliv si mysleli, že pro sebe našli ideální produkt. Žadatelé by měli mít tyto faktory na paměti a důkladně promyslet, zda se jim i tak nebankovní půjčka vyplatí a zda se pro ně nenajde bezpečnější a ve finále možná i výhodnější východisko. V rozhodování pomůže i Index odpovědného úvěrování na webu organizace Člověk v tísni.

Publikováno: 22. 02. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Adam