Čím se vybavit, chystáte-li se doma nebo v práci svařovat?

Mnozí domácí kutilové si troufnou nejen na drobné opravy, výrobu nábytku a další činnosti, ale jsou připraveni také například přistoupit ke svařování kovových trubek apod., což je úkon, pro nějž už je třeba mít docela velkou zručnost. A nejen to. Je nezbytné, aby měl člověk k dispozici kvalitní náčiní, důležité jsou pak také moderní ochranné pomůcky. Co vše byste si tedy měli koupit, pokud chcete doma svařovat?

Svářečka

Základním přístrojem, bez něhož se samozřejmě při této práci neobejdete, je svářečka. V současnosti se asi nejvíce používá invertorová svářečka, jejíž pořizovací cena se pohybuje už v ceně pod 10 tisíc korun, takže pro kutila, který ji bude používat častěji, se nejedná o nijak zvlášť drahou investici. U invertorové svářečky je velkou výhodou snadná obsluha, kdy se lehce dá měnit polarizace.

Svářečská kukla

Kromě svářečky spolu s vhodnými kabely a hořákem nesmíte zapomenout ani na ochranné pomůcky. Svařování totiž patří k činnostem, u nichž hrozí poměrně vysoké riziko zranění. Při práci vznikají ostré světlo a plamen, tudíž je nutné si chránit především obličej. K tomu se dají použít klasické svářecí kukly, dnes je však praktické je nahradit za špičkové samostmívací kukly. Jejich kouzlo vyplývá už ze samotného názvu. Mají totiž automatický stmívací systém průzoru. Ten dokáže během mikrosekund reagovat na změnu světelných podmínek, čímž je zrak dokonale chráněný a nemůže dojít k zánětu spojivek, potažmo oslepnutí. Svářečské samostmívací kukly mají dobře vyřešený i obličejový kryt, který se dá lehce vysunout, aniž byste museli sundávat celou helmu. Práce s nimi je tak pohodlná a efektivní. Samostmívací kukly, invertorové svářečky a další vybavení naleznete kupříkladu u prodejce Pantermax.

Další ochranné prvky

Při svařování je určitě dobré nosit dlouhé rukávy a nohavice, zkrátka by vaše tělo nemělo být odhalené až na kůži, abyste se nemohli spálit. Nezapomeňte ani na kvalitní pracovní rukavice, bez nich se do svařování rovněž raději nepouštějte.

Publikováno: 03. 07. 2021

Kategorie: Garáž

Autor: Adam