Kvalitní matrace vydrží 10 až 15 let. Vyberte si tu svoji i vy!

Víte, co je nejčastější příčinou pravidelné migrény, bolestí páteře a svalové soustavy? Matrace, respektive stará a notně proleželá matrace, která má svá nejlepší léta dávno za sebou. Potýkáte-li se s podobnými problémy i vy, měli byste je urychleně začít řešit. Dlouhodobý spánek na nevhodném podloží vás totiž může přijít mnohem dráž než koupě nové matrace. Pokud si s výběrem nevíte rady, řiďte se následujícími doporučeními. Nebudete-li na matraci šetřit a vyberete-li si model, který vám poskytne dostatečný komfort, nebudete se muset následujících deset až patnáct let o kvalitu svého spánku starat.

Vybíráme materiál

Výběr materiálů je opravdu pestrý a každý má něco do sebe. Dokonce i pružinové matrace, u kterých už dávno nehrozí, že vás budou pružiny píchat do zad. Ty dnešní jsou chráněny silnou vrstvou impregnovaného filcu, který udrží pružiny tam, kde mají být – v útrobách matrace. Další výhodou pružinových matrací je i nízká pořizovací cena. V posledních letech je velmi oblíbený hypoalergenní latex, který je elastický a má ortopedické vlastnosti. Jeho cena je ovšem vyšší než v případě pružinové matrace. Podobné vlastnosti má i HR pěna a líná pěna, která díky své teplotní roztaživost eliminuje výskyt proleženin. Určitě narazíte i na polyuretan, který je sice velmi levný, ale může se rychle proležet. Budete-li na polyuretanové matraci trvat, vyberte si tu se zpevněným středem.

Co byste měli vědět

Při výběru klasické i dětské matrace se setkáte s pojmy zdravotní a ortopedická, které lze lehce zaměnit. Ve skutečnosti je však jejich význam odlišný. Zatímco ortopedická matrace garantuje pevnou oporu kosterního systému, zdravotní matrace disponuje určitým certifikátem (např. jedná-li se o hypoalergenní nebo hygienickou matraci apod.). Zohledněte také rozměr – ideální matrace by měla být od 20 až 25 cm delší než vy a vysoká alespoň 15 cm. Na začátku jsme zmínili, že se na matraci nevyplácí šetřit, ale s trochou štěstí narazíte na akce matrace 1 + 1 zdarma i u kvalitních modelů. Ty najdete například u prodejce www.lirashop.cz.

Publikováno: 06. 08. 2013

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat matraci | matrace | ortopedická matrace | zdravotní matrace