Výhody a nevýhody pružinových matrací
Když se řekne pružinová matrace, spousta lidí si představí tuhé neforemné vrzající matrace po babičce, ve kterých vás na konkrétních místech tlačí kovové spirály starých pružin, které se dokonce čas od času i zlomily. Takovéto pružinové matrace už jsou ale dávno minulostí. Dnešní pružinové matrace jsou zcela komfortní a možná vás překvapí i v dalších ohledech.
Typy pružinových matrací
Nejprve si pojďme představit typy pružinových matrací, které můžete na trhu sehnat. Prvním typem jsou klasické pružinové matrace, které jsou po celé ploše opatřeny pružinami z tenčích ocelových drátů. Druhým typem je pružinová taštičková matrace, která je opatřená pružinami umístěnými v samostatných textilních kapsičkách. Takováto matrace má lepší ortopedické vlastnosti než klasická pružinová matrace, protože jednotlivé pružiny na tlak reagují samostatně. V obou případech jsou současné pružiny vyrobeny z kvalitních materiálů, které jsou pevné a nehlučné.
Výhody pružinových matrací
Hlavní výhodou pružinových matrací je jejich prodyšnost, kterou vynikají jak klasické, tak i taštičkové matrace. Díky své prodyšnosti můžete pružinové matrace použít i na jednolitou desku, nebo tam, kde je vyšší vlhkost, aniž byste se museli bát plísní nebo roztočů. Zároveň pružinové matrace potěší své majitele kvalitou i nízkou cenou.
Nevýhody pružinových matrací
Naopak nevýhodou pružinových matrací může být nižší nosnost a nižší schopnost opory těla při každodenním spaní. Nejsou proto doporučovány lidem s ortopedickými obtížemi, a to zejména pro každodenní spaní. Pružinové matrace také není možné kombinovat s polohovatelnými rošty, proto se majitelé těchto typů roštů musí porozhlížet po jiném typu matrace. Zároveň u matrací na dvojpostel se pohyby často přenášejí napříč matrací a mohou rušit druhého spolunocležníka, proto je u manželských postelí vhodnější volit dvě samostatné pružinové matrace namísto jedné rozměrné.
Publikováno: 28. 05. 2021
Kategorie: Interiér