Finská sauna, jiný rozměr saunování

Klasickou saunu s párou si dovede představit každý. Finská na rozdíl od ní ale nabízí dva režimy celého procesu. Buď ono polévání horkých kamenů párou a tvorbu tzv. nárazů nebo vln, nebo jen horké kameny a suchý prostor. Pára kromě návalů horka zvyšuje také vlhkost vzduchu. Můžete ji tvořit ručně, nebo nastavit na finských kamínkách tzv. výparník, který bude automaticky udržovat nastavenou teplotu i vzdušnou vlhkost.

Pokud se chcete „pářit“ po svém

Jste jedni z těch, kteří si finskou saunu opravdu oblíbili? Dokonce natolik, že byste ji chtěli mít doma a saunovat se kompletně po svém, kdy chcete? Pokud tomu tak je, není lepší cesty než nás kontaktovat a domluvit se rovnou na dalším postupu. Protože finská sauna může být i součástí domu, bytu nebo třeba vaší chaty. To už je ostatně starost pro naše techniky, kteří prozkoumají vámi zvolenou lokalitu a doporučí nejlepší řešení včetně kombinace materiálů a dalších doplňků pro finskou saunu. Naše firma staví jen a výlučně v České republice a výlučně ruční výrobou. V zájmu skutečně špičkového servisu staví na místě zaměstnanci, kteří saunu přímo vyráběli.

Zdravotní přínosy finské sauny

V dnešní době už je saunování obecně běžná záležitost a třeba pension nebo hotel už si bez ní „neškrtne“. Pokud ji člověk používá správně, je procedura velmi prospěšná celému organismu - po fyzické i psychické stránce. Posiluje termoregulaci celého organismus, vyplavuje hromadu toxinů, které v městském prostředí denně zachytneme. Sauna je díky teplotě vynikajícím prostředkem tehdy, pokud vás trápí prokrvování kůže a končetin. V rovině psychické pohody vede saunování k vyplavení endorfinů (hormonů štěstí), jejichž přítomnost v těle působí zase na další složky. Člověk se tak obecně cítí lépe, zbaví se stresu a opravdu se uvolní.

Vždycky s mírou a nepřehánět to

Ano, saunování má na tělo hodně pozitivních účinků, všechno se ale může obrátit ve zdravotní problémy, pokud to člověk přehání. Teplota sauny je obvykle nějakých 90 – 100 stupňů Celsia a vlhkost někde nad 20%. Proto se doporučuje doba pobytu ve finské sauně v rozmezí 5 – 15 minut naráz. Před koupí sauny si saunování někde vyzkoušejte. Na každého působí trochu jinak a můžete zjistit i spojené zdravotní problémy – v takovém případě proberte téma se svým lékařem. Pokud jste začátečník, může být pro vaše tělo i tohle šok. Začněte proto na kratší dobu a podle reakci těla postupně pobyt prodlužujte. Stejně tak se nechlaďte naráz, ale opět pozvolna. Pro necvičený organismus je to vždycky šok, takže opravdu krok za krokem. Finská sauna je vynikající prostředek k trvalému zdraví, ale nesmí se to přehánět.

Publikováno: 14. 11. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam