Žádná matrace nevydrží věčně. Kdy je nejvyšší čas pořídit novou?

Tak jako je ložnice nedílnou součástí každého bydlení, je i spánek nedílnou součástí našeho života. Pravidelně vás informujeme o novinkách ze světa ložnicových sestav, postelí, ale také matrací. Dnes se však nebudeme zabývat výhodami konkrétních typů, ale důvody, které by nás měli ke koupi nové matrace přimět.

Negativní dopady spánku na nevhodné matraci

Obecně platí, že životnost matrace nepřesáhne 5 až 10 let. Po této době drtivá většina matrací ztrácí původní vlastnosti a začne být nevyhovující. Někdy je však nezbytné provést výměnu mnohem dříve. Indikátorem je nepohodlné spaní a časté buzení. Pokud se každé ráno probouzíte nevyspalí a to i přesto, že jste v posteli strávili dost času, měli byste se nad stavem matrace vážně zamyslet. Je třeba si uvědomit, že nic nevydrží věčně a v případě levné matrace to platí dvojnásob.

Nekvalitní spánek se přímo úměrně projevuje na kvalitě života. Mezi nejčastější krátkodobé důsledky patří nespavost, nesoustředěnost, častá podrážděnost, roztržitost a únava. Stejně tak i přejídání – nevyspalému člověku schází energie. Spíte-li na nevhodné matraci, mohou vás potkat také zažívací problémy, bolesti krční páteře a zad nebo bolesti hlavy. Nebudete-li se výměnou matrace zabývat, začnete přibírat na váze, viditelně stárnout a v krajním případě upadnete do depresí. Produktivita vaší práce bude minimální a začnete být neteční vůči svému okolí.

Co ovlivňuje životnost matrace?

Životnost matrace ovlivňuje především kvalita použitých materiálů a parametry, tedy typ potahu, hustota pěn a výška. Nízké matrace se opotřebují mnohem rychleji než vyšší modely. To samé můžete čekat od matrace, na které trávíte mnohem více času než ten, který jste si vyhradili ke spánku. Pokud na ni spíte, ale také relaxujete u četby nebo sledování televize, počítejte s tím, že se její životnost sníží mnohem rychleji.

Nezapomínejte, že během každé noci vyloučíte zhruba 0,3 l potu, který se vsákne nejen do pyžama, ale také do matrace. Kromě toho do ní odpadnou odumřelé kožní buňky a lupy, které podporují rozmnožování bakterií a virů. Matraci byste proto měli pravidelně větrat a luxovat a v nejlepším případě vyměnit za takovou, která má vynikající prodyšnost a větratelnost. Tyto vlastnosti jsou typické pro taštičkové matrace.

Zdravý spánek je základ spokojeného života. Nenechávejte proto výměnu matrace na poslední chvíli a nezapomínejte na průběžnou údržbu. Jedině tak zajistíte, aby byl váš spánek skutečně kvalitní a vy se probouzeli plní energie.

Publikováno: 07. 06. 2013

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: matrace | nekvalitní spánek | životnost matrace