Kvalitní betonová žumpa vám umožní správně nakládat s odpadními vodami

Každá domácnost musí řešit své odpadní vody. To platí i v případě, že máme malou chatu někde u lesa, kde trávíme občas víkend nebo několik týdnů během léta. Pokud v místě není obecní kanalizace, je potřeba koupit k chatě buď jímku, septik nebo čističku odpadních vod.

Jak funguje betonová jímka

Betonové jímky jsou nepropustné nádoby, o jejichž naprosté nepropustnosti svědčí certifikát. Aby byly pevné a odolné, mají i ocelovou výztuž. Na povrchu bývá penetrační nátěr. Do jímky je odváděna odpadní voda z chaty, chalupy, nebo domku. Jakmile se naplní, je nutné objednat její vyčerpání a odvoz obsahu. Kvalitně zpracovaná betonová jímka má životnost i několik desítek let. Ovšem je důležité, aby měla např. pojezdovou desku, pokud přes ni budete chtít jezdit vozem.

Jímka velikostně adekvátní k počtu osob v nemovitosti

Jímka může mít objem 2 m3 – 14 m3. Čím více je osob v nemovitosti, tím větší jímku zvolte. Jen tak ji nebudete muset vyvážet příliš často. Lze poptávat i vícekomorové žumpy, které potřebu většího objemu velmi dobře řeší. Běžně se ale u klasického domu setkáváme s jímkou o objemu 10 – 12 m3. U chat postačí objem menší.

Přednosti betonových jímek

Betonová jímka Ostrava vás přijde na cca 20 000 Kč – 40 000 Kč, záleží na její velikosti. Má výbornou životnost, řeší potíž s odpadními vodami všude, kde je potřeba. Není nutné ji obetonovávat, nehne s ní ani příp. spodní voda. Na dno jámy pro ni určené stačí nasypat jemný štěrk v 5 – ti až 10 – ti cm vrstvě. K betonovým jímkám lze dokoupit i praktické příslušenství, jako již uvedenou pojezdovou desku, ale i litinový poklop, betonový komín nebo měřák výšky hladiny kapaliny. Betonové žumpy můžete použít i na vybudování sklepa nebo na zachytávání dešťovky coby nádrž na vodu.

Publikováno: 06. 04. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam