Křišťálově čistá voda po celou koupací sezónu? S kvalitní filtrací a vysavačem ano!

Česká republika patří mezi evropské bazénové „velmoci“ a kdo před domem nemá vlastní bazén, jako by nebyl. Ostatně není divu – pohodové koupání na soukromém minikoupališti patří k nejoblíbenějším volnočasovým aktivitám, kterým se během teplých měsíců oddáváme. Aby však byly zážitky ještě intenzivnější, musíme se postarat o to, aby byla voda po celou koupací sezónu křišťálově čistá. Toho docílíme nejen nezbytnou chemií, ale především kvalitní filtrací a pravidelnou údržbou bazénovým vysavačem. A právě tomuto bazénovému příslušenství se budeme věnovat dnes. Prozradíme vám, proč se bez něj neobejdete i vy a jak byste měli postupovat při výběru.

K čemu slouží bazénová filtrace?

Bazénová filtrace patří mezi základní bazénové příslušenství a stará se o mechanické čištění vody. Kvalitní filtrace hravě odstraní většinu nečistot, které se ve vodě usadí a navíc zajišťuje důležitou cirkulaci vody, čímž redukuje tvorbu nežádoucích mikroorganismů a plísní. Funguje na principu průtoku vody pod určitým tlakem přes filtrační médium, kde se nečistoty zachytí a ven se dostane čistá voda. V praxi narazíte na dva nejběžnější typy filtrací a to kartušovou a pískovou. Kartušová filtrace se využívá v menších bazénech (do objemu 15 – 20 m3) a její největší výhodou je nízká cena. Ta je bohužel vykoupena nižší životností – papírová kartuš se musí pravidelně vyměňovat za novou. Bazénová kartušová filtrace Písková filtrace je sice o něco dražší, ale na druhou stranu se chlubí dlouhou životností filtračního média, vyšší účinností a v neposlední řadě jednoduchou údržbou. Stačí, když písek čas od času propláchnete a jednou za tři nebo čtyři koupací sezóny vyměníte. Při výběru zohledněte velikost bazénu, přičemž platí, že čím větší bazén, tím výkonnější filtraci budete potřebovat. Výrobci udávají výkon v množství vody, která filtrací proteče za určitý časový úsek (nejčastěji hodina). Pozor – výkonnější čerpadlo budete potřebovat také v případě, kdy je filtrace umístěna ve větší vzdálenosti od bazénu.

Pískové filtraceProč si pořídit bazénový vysavač?

Ti, kteří již zažili několik koupacích sezon, moc dobře vědí, že ani nejvýkonnější filtrace neodstraní úplně všechny nečistoty. O zbytek, který se usadí na dně bazénu, se postará bazénový vysavač. Můžete si vybrat mezi ručními, poloautomatickými a automatickými pomocníky. Ruční bazénový vysavač využijete především v menším bazénu a budete se muset přičinit vlastními silami. Má podobu hadice, která se připojí k cirkulačnímu okruhu bazénu a vyžaduje vyšší výkon filtrační jednotky (ideální je ho zkombinovat s pískovou filtrací). Vysavaè bazénu ruèníPoloautomatický bazénový vysavač využívá tlak z filtračního okruhu a opět vyžaduje výkonnější jednotku. Hodí se pro všechny typy bazénů a velmi dobře saje nečistoty ze dny i ze stěn. Poloautomatický bazénový vysavaèAutomatický bazénový vysavač představuje absolutní špičku a čistí bazén nezávisle na filtraci. Má vlastní motor a čerpadlo, které nasává veškeré nečistoty. Díky přítomnosti elektronické jednotky můžete naprogramovat dobu a délku čištění a vysavač se postará o zbytek. Nevýhoda? Pouze vyšší pořizovací cena. Automatický bazénový vysavaèKvalitní bazénové příslušenství, ale také bazény a související sortiment za příjemné ceny najdete u specializovaného prodejce na www.bazenonline.cz.