Jaká matrace je vhodná pro seniora?

Senior je člověk, jehož tělo má něco za sebou. Čest výjimkám, ale většina dědečků a babiček zápolí se zdravotními problémy všeho druhu. Proto vítají s otevřenou náručí každou možnost, jak si život alespoň trochu ulehčit. Jednou z nich je i matrace. Starší lidé tráví v posteli přibližně stejné množství času jako mladší generace, ovšem s rozdílem, že toho příliš nenaspí. Jedním z důvodů je špatná matrace. Jak tedy poznat tu „dobrou“?

Optimální výška

Při pohledu na matrace pro seniory je na první pohled patrný rozdíl oproti klasickým matracím. Jsou o poznání vyšší, což má svůj důvod. Seniorovi se díky tomu lépe vstává z postele – nemusí si tolik namáhat kyčle. Při výběru se řiďte pravidlem „vyšší znamená lepší“ a neuděláte chybu.

Vhodný materiál

Paměťová pěna, latex, pružiny... Jaký druh matrace je dobrou volbou pro seniora? Otázku přeformulujte a zajímejte se o konkrétní vlastnosti. Pokud vás či člověka, kterému s výběrem matrace pomáháte, trápí bolesti zad a kloubů, potíže s krevním oběhem apod., poohlédněte se po matraci z materiálu rozkládajícího váhu a snižujícího protitlak. Ale pokud přesto potřebujete konkrétní tip – klíčové slovo zní líná pěna.

Tuhost

Tvrdou, nebo měkkou? Senioři obvykle preferují druhou variantu. Měkčí kvalitní vrchní matrace hodnotí jako pohodlnější. Šalamounským řešením je matrace oboustranná – v případě potřeby ji spáč obrátí na druhou stranu.

Praktický snímatelný potah

Rozhodně není od věci, když si senior pořídí matraci se snímatelným a pratelným potahem. Slouží jako ochrana matrace a obvykle matraci propůjčuje skvělé vlastnosti – například antibakteriální. Nezapomeňte však na životnost – z hygienických důvodů je vhodné matraci po pěti až deseti letech vyměnit. Výjimku představují vybrané materiály jako latex. A pozor – perfektních podmínek pro spaní nedocílíte pouze matrací. Podstatný je i rošt. Neměl by matraci bránit v provzdušnění a v ideálním případě umožnit polohování. Tuto vlastnost ocení snad každý senior.

Publikováno: 27. 05. 2019

Kategorie: Interiér

Autor: Adam