Jak zkrotit sluníčko a nejen to?

Optimální prosvětlení interiéru je velmi důležité, ale málokdo z nás ho řeší již během výstavby. A ti, kteří se nastěhovali do staršího bydlení, nemohou orientaci objektu ovlivnit vůbec. S temnými zákoutími si sice hravě poradí důmyslně rozmístěné osvětlení, ale jak vyřešit opačný problém, tedy příliš ostré sluneční paprsky, které nás dokáží během slunečných dní pořádně potrápit? Jedinou možností je instalace stínícího systému, který nám umožní intenzitu světla pronikajícího dovnitř regulovat. A co si pod „stínícím systémem“ představit? Venkovní žaluzie, nebo třeba předokenní rolety.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie jsou nejrozšířenějším exteriérovým stínícím prvkem vůbec. Lamely dokáží efektivně zachytit sluneční paprsky a lze je plynule regulovat podle potřeby. Stačí je naklopit do určitého úhlu a nepříjemné odlesky, které vám ztrpčovaly život, jsou ty tam. Kromě toho, že ušetříte spoustu námahy svým očím, také ochráníte nábytek před rychlým vyblednutím. Díky venkovním žaluziím se interiér v průběhu teplých dní nepřehřívá, což vede k úspoře za provoz klimatizace. Venkovní žaluzieDříve byly venkovní žaluzie typickým „kancelářským“ stínícím prvkem, ale postupem času se rozšířily i do běžných domácností. Jejich vzhled je elegantní a barvu lamel lze nakonfigurovat tak, aby ladila s objektem. Hodí se také na terasu nebo do altánku a jejich provedení je dostatečně kvalitní na to, aby lamely ve zdraví přečkaly rozmary počasí. Velmi praktické je elektrické ovládání a důmyslné automatické režimy, díky kterém se lamely samy zatáhnou v případě příliš prudkého větru.

Předokenní rolety

V čem jsou předokenní rolety jiné/lepší, než venkovní žaluzie? Jejich funkcionalita jde totiž ještě dál. Jejich prioritou je sice také redukce slunečních paprsků, ale kromě toho představují účinnou tepelnou a hlukovou bariéru. Máte-li potíže s hlasitým hlukem z ulice, stačí je zatáhnout a hladina zvuku klesne až o 7 db. V případě předokenních rolet s výplní z termoizolační pěny navíc výrazně ušetříte za teplo – dokáží únik tepelné energie omezit až o 70 %, což ročně roční úsporu ve výši několika tisíc korun. V létě samozřejmě ušetříte za provoz klimatizace. předokenní roletyAle ani těmito vlastnostmi výhody předokenních rolet nekončí. Zastávají funkci bezpečnostního prvku (varianta s lamelami z extrudovaného hliníku), který znesnadní případný vnik do domu. Prudký přívalový déšť či vichřice roletám nezkřiví ani vlásek. Také venkovní rolety lze nakonfigurovat tak, aby domu slušely a obvykle je na výběr pestrá paleta barev lamel i schránky s vodicími lištami. Venkovní rolety s kvalitní povrchovou úpravou vydrží jako nové po několik dlouhých let. Zda se rozhodnete pro klasické manuální ovládání, nebo praktický a moderní elektrický pohon a dálkové ovládání, je jen na vás.

Publikováno: 12. 06. 2014

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: předokenní rolety | venkovní žaluzie