Dětské hřiště by ve veřejném prostoru nemělo chybět. Pozitivní dopad na děti je zjevný

Prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme, nás ovlivňuje více, než si připouštíme. A samozřejmě ovlivňuje také naše děti. Nikdo přitom nepochybuje o tom, že je život příjemnější v čistém prostředí s dostatkem zeleně – často se však zapomíná na vybavenost veřejného prostoru. Především pak na přítomnost dětského hřiště – právě to může zásadně ovlivnit budoucnost nejmladší generace.

Jak konkrétně mohou dětská hřiště ovlivnit životy dětí?

V prvé řadě jde o možnost aktivního trávení volného času. Zdaleka ne všechny děti bydlí v rodinném domku se zahradou – a je to právě dětské hřiště, na kterém se mohou dostatečně vyřádit, užít si spoustu zábavy a trávit čas jinak než nad elektronikou. Moderní hřiště jsou bezpečná a velmi zábavná. K těm nejlépe hodnoceným patří například dětská hřiště Berliner Seilfabrik. Mnohé nezávislé studie potvrdily, že děti, kterým je dopřán dostatek pohybu, mají mnohem lepší výsledky ve škole. U nejmenších dětí byl zaznamenán prokazatelně rychlejší rozvoj senzomotoriky.
Jinými slovy: pohyb je pro dítě důležitý z hlediska celkového vývoje, tedy i toho duševního.

Hrátky na hřišti jako základ pro aktivní sportování

Ne nadarmo se říká „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. V souvislosti s dětský hřištěm lze hovořit o perfektních základech pro budoucí sportování. Děti si při hraní zvykají na pohyb a brzy ho začnou považovat za naprosto přirozenou součást života. Nehledě na fakt, že pravidelné dovádění na skluzavkách a prolézačkách patří k nejefektivnějším nástrojům při boji proti dětské obezitě.

Sociální aspekt

Veřejný prostor je místo, kde se děti potkávají s ostatními a navazují přátelství. Přítomnost dětského hřiště navíc přispívá ke snížení kriminality – děti se méně nudí a preferují sportování před bezcílným bloumáním po městě, experimentováním s drogami či vandalstvím. Potřebujete snad další důvody, proč by měl městský mobiliář zahrnovat i dětské hřiště? Pokud se o něj můžete zasadit, udělejte to!

Publikováno: 14. 04. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam