Jak tisknout na tvrdý papír

Tvrdý papír je na tisk některých druhů dokumentů vhodnější než klasický kancelářský. Ne každá domácí tiskárna na něj ale dokáže tisknout. S jakými problémy se při tisku můžete setkat a jak jim předcházet?

Tisk na tvrdý papír

Tvrdý papír je dobrou volbou, pokud potřebujete, aby byl váš dokument odolnější proti potrhání a pomačkání. Používá se např. pro tisk vizitek, letáků, brožur, plakátů, pokynů, pozvánek, svatebních oznámení a dalších tiskovin.

Nejčastěji používaný kancelářský papír má gramáž 80 g/m2. Tento typ papíru je bez povrchové úpravy a je vhodný pro jednostranný černobílý tisk. Pojďme se nyní podívat, jaké rozlišujeme gramáže tvrdých papírů a na co jsou vhodné.

Papír s gramáží 90 až 120 g/m2

Tento papír je vhodný pro dokumenty obsahující barevné grafy, tabulky a obrázky, ale také pro barevné manuály nebo reporty. Při tištění na papír s nižší gramáží by se mohlo stát, že některé barvy budou po vytištění vypadat téměř identicky.

Je ideální na tiskoviny, které slouží pro prezentační účely firem a které obsahují barevné grafické prvky. Díky vyšší gramáži vytištěná data neprosvítají na druhou stranu listu.

Papír s gramáží 120 až 170 g/m2

Představuje nejvhodnější volbu pro tisk standardních letáků, leporel nebo plakátů. Hodí se také pro tisk velkého množství katalogů.

Papír s gramáží 170 až 250 g/m2

Na tento druh papíru se doporučuje tisknout prezentační materiály firem, institucí nebo korporací. Je také vhodný pro jídelní a nápojové lístky, prezentační katalogy a brožury, pohlednice, přání a další tiskoviny.

Papír s gramáží 250 g/m2 a vyšší

Na papíry uvedené gramáže se často tisknou vizitky, pozvánky nebo svatební oznámení (jako ideální gramáž pro svatební oznámení se uvádí 300 g/m2).

Tiskárna vhodná pro tisk tvrdého papíru

Na tvrdý papír můžete tisknout i doma na laserové nebo inkoustové tiskárně. Než se ale pustíte do tisku na tvrdý papír, prostudujte si technické parametry vaší tiskárny a zjistěte, jestli je pro takový tisk vhodná. Předejdete tak problémům s tiskárnou nebo chybám při tisku, např. uvíznutí papíru.

Pro kvalitní tisk na tvrdý papír byste měli používat tiskárnu, která je k tomu uzpůsobená. Většinou jde o tiskárny vybavené specifickým zásobníkem nebo i ručním podavačem, u nichž se papír při tisku neohýbá. Takové tiskárny zvládnou vytisknout papíry o gramáži 130 až 220 g/m². Tvrdý papír do tiskárny nedávejte v případě, že na něj není dimenzovaná.

Před tiskem si vždy zkontrolujte, zda máte tiskárnu nastavenou na požadovanou gramáž papíru, u některých typů tiskáren bude třeba přesunout zásobník do jiné polohy. Než pošlete na tisk celý dokument, doporučujeme provést zkušební tisk jedné strany.

Po prostudování technických specifikací tiskárny zvolte vhodnou gramáž papíru, který vaše tiskárna zvládne vytisknout. Většina domácích tiskáren je vhodná pro tisk kancelářského papíru nebo fotopapíru o gramáži 105 až 120 g/m2. Tvrdší papíry se v nich mohou zasekávat a také dochází k velkému ohybu, který papír znehodnotí.

V případě, že tisknete např. větší množství pozvánek, nevkládejte do zásobníku všechny papíry najednou, protože tvrdý papír se může zaseknout. Raději vkládejte papír do tiskárny postupně.

Tip: Správnou volbou papíru a tiskárny můžete přispět i k ochraně životního prostředí. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na tipy pro ekologický tisk.

Postup při tisku na tvrdý papír

Pojďme se nyní podívat, jak při tisku na tvrdý papír postupovat, pokud už máte vybranou správnou gramáž tvrdého papíru a zároveň vlastníte tiskárnu umožňující tisk na tvrdém papíru.

1. Otevřete dokument a vyberte Soubor a následně Tisk.

2. Na kartě Vlastnosti zvolte Papír a kvalita, kde pod položkou Médium můžete vybrat různé typy gramáže papíru, které vaše tiskárna zvládne vytisknout.

3. Vyberte OK a Tisk.

Alternativní řešení

Pokud si s papíry o větší gramáži vaše tiskárna neporadí, řešením může být tisk na kvalitnější kancelářský papír, který nalepíte na jiný dekorativní papír.

Barevný tisk na tvrdý papír

V případě, že chcete na domácí tiskárně tisknout barevně, pořiďte si před tiskem kvalitní originální tonery (např. HP, Canon, Samsung ad.) podle toho, jaký model tiskárny používáte. Cenově dostupným řešením jsou alternativní tonery Torex, které jsou levnější při zachování stejné kvality tisku.

Pokud se při barevném tisku na inkoustové tiskárně inkoust rozmazává, pro zlepšení kvality můžete vybrat v Nastavení tiskárny Thick Paper. Tisk je při tomto nastavení pomalejší a barvy se nerozmazávají.

Na inkoustové tiskárně lze dosáhnout skvělých výsledků, protože umožňuje tisk fotografií a grafiky téměř v kvalitě fotolabu.

Tisk metalickými barvami

Pro tisk zlatého či stříbrného písma je lepší zvolit profesionální studio. Na tisk metalických barev se totiž používají speciální tiskárny. Alternativním řešením je nákup metalických barev na papír a doplnění drobných ornamentů ručně pomocí štětce.

Popraskání papíru při skládání

Pokud plánujete tisk skládaných přání či oznámení, nepoužívejte tvrdý papír vysoké gramáže (v místě ohybů by popraskal). Profesionální studia při tisku skládaných tiskovin využívají techniku bigování. V místě, kde se bude papír ohýbat, se tlakem bigovacího stroje vytvoří rylka, která umožní ohyb bez vedlejšího poškození.

Tvrdý papír s povrchovou úpravou

Při výběru papíru pro domácí tisk je třeba zvážit kromě gramáže i povrchovou úpravu papíru která je součástí procesu výroby papíru. Na mnoho druhů papíru se přidávají nátěry, aby byl lesklý a také odolnější.

Lesklý papír je nejlepším řešením pro tisk obrázků. Na tento typ papíru se ale tiskne hůře, protože inkoust se nevsakuje do papíru tak, jako je tomu u papíru bez povrchové úpravy. Pokud vaše tiskárna neumožňuje tisk fotografií, tisk na papír s povrchovou úpravou raději nezkoušejte.

Formáty tvrdých papírů

Důležitý je také výběr správného formátu tvrdého papíru. Na tisk např. svatebních oznámení nebo jiných druhů tiskovin je výhodné používat standardizované A rozměry (tvrdý papír A4, A5, A6), na plakáty je zase vhodný tvrdý papír A3. Nezapomeňte si ale zkontrolovat, zda vaše domácí tiskárna podporuje vámi vybraný formát.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Kancelář

Autor: Adam