S automatickým systémem závlahy můžete klidně odjet na dovolenou

Nejvhodnější je zalévat svou zahradu ráno nebo večer, tedy v době, kdy nepraží ostré slunce. Nehrozí tak vysoký odpar a teplotní šok ze studené vody. Můžete pak v klidu odpočívat či odjet na dovolenou. K automatickému zavlažovacímu systému patří řídící hodiny či zavlažovací počítač, pomocí kterého ski sami dle potřeby nastavíte přesné časy, četnost i délku zavlažování. S počítačovou jednotkou nebude problém odjet třeba na svou měsíční dovolenou a zavlažování kompletně ponechat na zavlažovacím systému. Zavlažovací systém je po celé zahradě rozveden skrze jednotlivé kanály s předsazenými ventily. Závlaha je následně rozvedena do kapačů, rozprašovacích trysek, postřikovačů, zadešťovačů a zavlažovačů, které zavlažují rostliny, keře, stromy či trávník.

Automatický zavlažovací systém

Otevírání a zavírání ventilů je u automatické závlahy řízeno počítačem, kde si nastavíte časy určené ke spuštění zavlažování. V zimě si proti zamrznutí vody v závlahovém systému na nejnižší místo potrubí umístíte automatický výpustný ventil. Jakmile na podzim dojde k vypnutí vodárny či zavření kohoutku, s poklesem tlaku přes ventil všechna voda sama vyteče ven. Váš zavlažovací systém si můžete realizovat pomocí PE trubek vedených v zemi nebo je můžete nahradit klasickými zahradními hadicemi. Možná se vám zdá na malé zahrádce investice do zakopaného systému zbytečná.

Zavlažovací systém automatické závlahy

Nejnáročnější jsou výkopové práce. Základem systému je řídící jednotka nebo hodiny. Malou krabičku napojíte na kohoutek nebo za vodárnu. Řídící jednotka se liší kapacitou, jakou dokáží ovládat příslušné množství jednotek. Jednoduché analogové hodiny si nastavíte manuálně. Počítač může ovládat třeba 5 rozvodných větví a každou z nich lze spouštět zcela nezávisle. Jednodušší řídící jednotky jsou napájené bateriemi, které vydrží asi rok. Základní model počítače pro zavlažovací systém se pohybuje okolo 1 000 korun. Automatické zavlažování trávníku i rostlin vám usnadní práci a ušetří čas každý den.

Publikováno: 25. 02. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam