Jak správně vybrat postel pro zdravý spánek?

Chcete se konečně pořádně vyspat? Už žádná rozlámaná záda, bolesti hlavy a pocity únavy! Spánek je pro nás velmi důležitý, protože během něj probíhají regenerační procesy, mozek si třídí myšlenky a vůbec sbíráme síly na další den. Jenomže bez kvalitního lůžka, dobře zvoleného roštu a špičkové matrace v ložnici nirvány nedosáhnete. Dlouhodobý spánek na příliš měkké či naopak tvrdé matraci může mít za následek poškození páteře i vnitřních orgánů. V následujících řádcích se však zaměříme na první fázi procesu a prozradíme vám, na co si dát pozor při výběru postele.

Vybíráme rám

Prvním krokem je výběr rámu. Postele se vyrábí z mnoha rozličných materiálů, nicméně nejlepší volbou je masiv. Zdravotně nezávadné dřevo má velmi dlouhou životnost, je pevné, příjemně voní a je vhodné i pro děti, alergiky a seniory. Pokud vám z nějakého důvodu dřevěné postele nevyhovují, stále máte na výběr mezi laminem, kovem nebo kombinací různých materiálů. Omezuje-li vás menší rozpočet, nezapomeňte se podívat na postele akce. Ušetříte spoustu peněz a nebudete muset dělat kompromisy.

S úložným prostorem, nebo bez?

Na otázku, zda se přiklonit k posteli s úložným prostorem, nebo ke klasické variantě, neexistuje jednoznačná odpověď. U postelí bez úložného prostoru dochází k lepší cirkulaci vzduchu, nicméně spousta místa na vaše věci také není k zahození – v takovém případě ale musíte přítomnost úložného prostoru vykompenzovat pořízením špičkové matrace, které nevadí horší cirkulace vzduchu.

Jaké zvolit rozměry?

Při výběru postele pro dospělého člověka hraje roli jeho výška. Základní rozměr dvoulůžka je 200x180 cm, u jednolůžek pak poloviční rozměr 200x90 cm. Žádané jsou i rozměrové varianty 200x200 cm a 200x100 cm, které nabízí větší ložnou plochu. Obecně by vnější rozměry (včetně rámu) měly být o cca 10 – 20 cm větší než ložná plocha. Dejte si pozor na to, aby vám kolem postele zbyl dostatek průchozího prostoru. Optimální výška postele je taková, která usnadňuje uléhání a vstávání. Většinou jde o 40 – 50 cm včetně matrace. Senioři, kterým se vstává hůř, ocení ještě o cca 5 cm vyšší postel s matrací. Máte-li v plánu výhodný nákup postele přes internet, zajděte si předem do kamenné prodejny a vyzkoušejte si, jaká výška je ideální právě pro vás.

Publikováno: 26. 04. 2015

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: jak správně vybrat postel