Jak správně vybrat křovinořez?

Údržba zahrady nemusí být spojena jenom s péčí o váš trávník, o vaše záhony, nebo stromy. Jsou to také místa okolo plotů, zahradních chatek, nebo u okrasných prvků, která je třeba udržovat. Můžete se sice trápit s klasickým srpem, ale o mnoho lépe uděláte, zvolíte-li křovinořez. Pojďme se proto podívat na to, podle čeho vybrat ten pravý, který vás zaručeně nezklame.

Základem je správná motorizace

Většina křovinořezů na našem trhu využívá dvoutaktních motorů. To ale neznamená, že je to správně. My doporučujeme křovinořez Honda, který se pyšní motorem čtyřtaktním. Ten je zárukou stálého výkony a vysokého kroutícího momentu. Má ale i několik dalších výhod, kam patří:
  • Využívání benzinu Natural 95 bez příměsí oleje
  • Stálý výkon při jakékoliv poloze křovinořezu
  • Extrémně lehké a jednoduché startování – zvládnou to i drobné ženy

Důležitou roli hraje také ergonomie

Práce s křovinořezem by měla být především jednoduchá a nenáročná. Vše spočívá především v ergonomii a v tom, jak je benzinový křovinořez vyvážený. Vše doplňuje také samotný postroj, který by měl nabídnout jak bederní a hrudní popruh, tak i jejich polstrování pro nejvyšší pohodlí. I zde musíme vyzdvihnout kvalitu značky Honda, která tyto vlastnosti doplňuje i možností nastavit si úhel rukojeti, která je pro příjemný úchop také měkčená.

Praktičnost a všestrannost. I to hraje roli

Jelikož jsme jako ideální příklad použili čtyřtaktní křovinořez značky Honda, můžeme u něho zůstat a zmínit si další pozitiva, která existují. Určitě by to měla být třeba všestrannost. Místo klasické struny lze totiž použít také pilový kotouč, který se dokonale hodí třeba i na náletové dřeviny. Bezpečně a rychle tak odstraníte i kmeny do průměru 10 centimetrů. Díky tomu může takový křovinořez spadat i do skupiny Versatool – tedy zahradního nářadí, které lze jednoduše modifikovat dle vašich potřeb. Ideální třeba pro komunální služby. Zapomínat nesmíme ale ani na praktičnost. U běžných křovinořezů platí, že pro vytažení struny musíte stroj vypnout a vše vykonat ručně. Zmíněný vyžínač Honda ale funguje jinak. Systém s označením Tap & Go umožní to, že pouhým klepnutím žací hlavy o zem se kus nové struny automaticky vysune. Jednoduché, že ano?

Publikováno: 16. 07. 2015

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat křovinořez