Jak se přestěhovat vlastními silami? 5 tipů, které vám změnu bydliště usnadni!

Stěhování není taková katastrofa, jak si možná myslíte. Respektive nemusí být, pokud použijete rozum a budete se řídit jasnými pravidly. Přesun svých věcí na novou adresu dokonce zvládnete bez pomocí stěhováků. Pokud jich nemáte moc a nejsou nadrozměrné, alespoň si trochu protáhnete tělo. Ale teď už ke slíbeným tipům...

1. Vymyslete plán (a držte se ho)

Kdo je střelec, plán nepotřebuje. Však ono to stěhování nakonec nějak dopadne... Anebo taky nedopadne a zůstanou vám oči pro pláč. Třeba proto, že na poslední chvíli nedostanete volno v práci. Raději nic neriskujte a vše si minimálně měsíc dopředu podrobně naplánujte.

2. Vyřešte administrativu

V rámci stěhování se nevyhnete nezbytné administrativě. Budete muset ukončit nájemní smlouvu na staré adrese, odhlásit odběr energií a vody a zrušit všechny služby, které již nebudete využívat (například internet, pojištění domácnosti apod.). A samozřejmě uzavřít smlouvy týkající se nového bydliště.

3. Kontaktujte půjčovnu dodávek

Pokud dodávku nevlastníte, půjčte si ji. A rozhodně se obraťte na půjčovnu, která má ve vozovém parku spolehlivé vozy. Že je solidní a transparentní, poznáte na první pohled z webových stránek. Dobrou volbou je Mobility Rent. Funguje jako půjčovna dodávek Brno, Praha, České Budějovice a Ostrava a nabízí nejlevnější a přitom zánovní dodávky Brno i pro další města s možností odevzdání na libovolné pobočce.

4. Sbalte si věci tak, abyste se v nich zorientovali

Krabice označte fixem – při vybalování si ušetříte spoustu nervů a času. Zároveň se snažte vyhodit všechny věci, které jste ve starém bytě nikdy nepoužili. Pravděpodobně je nebudete používat ani v budoucnu a jen by vám zabíraly místo. Nejdůležitější věci naopak zabalte tak, abyste je měli po ruce bezprostředně po příjezdu.

5. Druhé administrativní kolečko

Až v nové domácnosti vyložíte krabice a naberete dech, dostavte se na příslušný úřad kvůli svozu odpadu, nahlášení nové trvalé adresy a vyřízení dokladů. Domácnost si pojistěte, na zdravotní pojišťovně a na dalších institucích (na ÚP případně ČSSZ) ohlaste změnu adresy a nezapomeňte o dané skutečnosti informovat také školu, banku a zaměstnavatele.

Publikováno: 13. 10. 2019

Kategorie: Tipy a rady