4 praktické tipy, jak řídit dodávku

Za volantem osobáku vám to jde dobře, ale když se poprvé posadíte do něčeho většího, může nastat situace, že si svými řidičskými schopnostmi nebudete vůbec jistí. Jak se zachovat? Především jde o to zachovat chladnou hlavu. S tím ostatním vám pomůžeme my. Spoustu praktických tipů ohledně řízení užitkových vozů nám poskytli profíci Van2Go – zavedené půjčovny, která nabízí pronájem dodávek v Praze a v dalších lokalitách.

1. Udělejte si pohodlíčko

Ještě než otočíte klíčkem, zařadíte rychlost a sešlápnete plynový pedál, si v dodávce udělejte maximální pohodlí. Zahýbejte se sedačkou, poštelujte zrcátka – a zajistěte si perfektní viditelnost. Za volantem určitě strávíte pěkných pár hodin, tak aby ten zážitek stál za to.

2. Seznamte se s ní

Pokud má cesta probíhat v klidu, je důležité, abyste se v předstihu obeznámili s rozměry vozu. Nedělejte si z toho legraci, určitě jste už někdy viděli vtipné video, kdy se řidič nevešel do úzkého podjezdu nebo jiným způsobem poškodil karoserii. Zároveň není od věci vyzkoušet klimatizaci, elektrické ovládání oken a další funkce, které vám mohou být na cestě k užitku. Během řízení se tím určitě zabývat nechcete.

3. Zásady nakládání

Bez ohledu na druh převáženého nákladu dbejte na maximální kapacitu – a za žádných okolností ji nepřekračujte. Věci rozmisťujte rovnoměrně a těžké předměty raději nezvedejte sami. Předejdete tím případnému zranění.

4. Upravte své řidičské návyky

Dodávka má volant a čtyři kola – řídit ji není věda, ale přesto musíte počítat s úplně jinými jízdními vlastnostmi, než jak je znáte u svého auta. Například podle nedávné studie Volkswagenu potřebuje plně naložená dodávka o pět metrů více k zastavení než dodávka prázdná. Kromě brzdné dráhy hlídejte také mrtvý úhel daný tím, že nevidíte dozadu. Co dodat závěrem? Snad jen připomenutí, abyste na velikost dodávky mysleli i při parkování a během jízdy dodržovali řidičskou etiketu (ostatní automobily jsou o dost menší než vaše dodávka). A bez ohledu na fakt, zda oslovíte půjčovnu dodávek v Ostravě či jinde, vyžadujte havarijní pojištění. Krytí se hodí každému, nejen méně zkušeným šoférům.

Publikováno: 21. 08. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam