Jak probíhá recyklace kabelů? Existují speciální drtiče

V Česku třídí odpad většina obyvatelstva a ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi si v třídění i následné recyklaci nevedeme vůbec špatně. Dobrá zpráva navíc je, že se míra recyklace na našem území každoročně zvyšuje. Přesto spousta lidí třídí pouze papír, plast a sklo. Situace se postupně lepší, ve městech přibývají kontejnery na kovy, bioodpad, oleje či textilie. Velkou zásluhu na třídění mají také firmy, jež pravidelně likvidují nějaký typ produktů. Ty mají pro recyklaci častokrát speciální vybavení. Příkladem jsou loupačky kabelů.

Jak se recyklují kabely v domácích podmínkách?

Elektrické kabely se považují za elektroodpad, proto byste je měli odevzdávat právě do kontejnerů na elektroodpad. Do plastu samozřejmě nepatří, protože plastová je pouze jejich izolace, nikoliv drát uvnitř. Pokud je vyhodíte do směsného odpadu, uděláte aspoň o něco lépe, ale stále škodíte planetě. Vzácné kovy skrývající se uvnitř kabelu se totiž dají znovu využít. Recyklace kabelů je důležitá zejména kvůli mědi. Značná část drátů je měděných, přičemž měď je třetím nejdůležitějším kovem v průmyslu (po železu a hliníku). Její zásoby ubývají a podíl recyklované mědi tvoří přes 30 %. Nemůžeme si dovolit ji jen tak vyhazovat.

Jaké zařízení používají profesionálové?

Pro recyklaci kabelů existují různé varianty, nejčastěji se využívá mechanický způsob. Kabely se rozdrtí na malé kousky, které se následně v separátoru na principu rozdílné hmotnosti rozdělí na měď a plast. Drcení a separace se však neřeší zvlášť, vše zastávají tzv. drtiče kabelů. Jde o malé a poměrně tiché stroje, jež zastanou všechnu práci. Vstupem jim jsou kabely, výstupem granuláty. Parametry drtičů se liší, vybírat je třeba mimo jiné podle hodinového výkonu, druhu kabelů a jejich průměru. Pro více informací se podívejte na web rpjr.cz, společnosti prodávající recyklační techniku.

Publikováno: 14. 04. 2021

Kategorie: Elektronika

Autor: Adam