Jak naučit psa základní povely?

Psi jsou nejlepšími přáteli člověka z nějakého důvodu. Jsou věrní, milující a přinášejí nám do života radost. Vlastnictví psa však s sebou nese i povinnosti, z nichž jednou je naučit ho základním povelům. Učení psa základním povelům nejen zvyšuje jeho poslušnost, ale také zvyšuje jeho bezpečnost a posiluje pouto mezi vámi a vaším mazlíčkem. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak psa naučit základní povely a proč je důležité, aby poslouchal.

Tip: Spoustu užitečných tipů ohledně výcviku psa servíruje projekt Online psí škola. Více vám prozradí tato Online psí škola recenze na Ecoblogu.

První povel, který by se měl každý pes naučit, je "sedni". Je to povel, který se snadno učí, a po jeho zvládnutí je užitečným nástrojem pro kontrolu chování vašeho psa. Chcete-li psa naučit sednout, podržte mu nad hlavou pamlsek a řekněte "sedni", přičemž jemně zatlačte na jeho boky. Když si pes sedne, dejte mu pamlsek a pochvalte ho. Tento postup opakujte několikrát denně, postupně snižujte potřebu pamlsků a prodlužujte dobu trvání sedu.

Druhým povelem je "zůstaň", který je nezbytný pro kontrolu pohybu psa. Chcete-li psa naučit zůstat, řekněte mu, aby si sedl, a pak mu dejte ruku před obličej a řekněte "zůstaň". Udělejte krok zpět a odměňte ho, pokud zůstane na místě. Postupně zvětšujte vzdálenost mezi vámi a psem a dobu, po kterou zůstane stát. Nezapomeňte vždy odměňovat dobré chování.

Dalším základním povelem je "pojď", který slouží k přivolání psa zpět k vám. Chcete-li psa naučit přijít na zavolání, začněte v prostředí s malým rozptylováním a řekněte "pojď", přičemž držte v ruce pamlsek. Když k vám pes přijde, dejte mu pamlsek a pochvalte ho. Postupně zvyšujte vzdálenost mezi vámi a psem a úroveň rozptýlení v prostředí.

"Dolů" či "lehni" je další důležitý povel, který může pomoci kontrolovat chování vašeho psa. Chcete-li psa naučit lehnout, požádejte ho, aby si sedl, a pak před něj položte na zem pamlsek a zároveň řekněte "dolů". Když si pes lehne, dejte mu pamlsek a pochvalte ho. Tento postup opakujte několikrát denně a postupně snižujte potřebu pamlsků a prodlužujte dobu trvání lehu.

"Nech to být" je povel, který může vašemu psovi zabránit v pojídání škodlivých předmětů. Chcete-li psa naučit nechat to být, položte před něj pamlsek a řekněte "nech to". Když pamlsek ignoruje, dejte mu jiný a pochvalte ho. Tento postup opakujte několikrát denně a postupně zvyšujte úroveň pokušení předmětu.

Naučením těchto základních povelů se pes stane nejen poslušnějším, ale zvýší se i jeho bezpečnost. Pokud se váš pes například naučí přijít na zavolání, můžete zabránit tomu, aby vběhl na silnici nebo se honil za jinými zvířaty. Pokud se váš pes naučí zůstat na povel, můžete mu zabránit v útěku z domu, když jsou dveře otevřené. Pokud se pes naučí odejít, můžete mu zabránit v požírání škodlivých předmětů.

Učení psa základním povelům navíc posiluje pouto mezi vámi a vaším mazlíčkem. Psi jsou společenská zvířata a rádi komunikují se svými majiteli. Když svého psa učíte základní povely, zapojujete se do pozitivního posilovacího výcviku. Případně by vás mohla inspirovat Online psí škola zkušenost na Ecoblogu.

Publikováno: 13. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Martina Glosová