Jaké mají výhody markýzy a pergoly?

Obsah článku:
  1. Pergola
  2. Markýza
Před námi je zima, kterou doprovází chladné počasí i déšť a sníh. Na plánování místa k posezení i odpočinku na zahradě je to ale ideální čas. U rodinného domu, chaty nebo chalupy chceme mít i venkovní posezení, kde si odpočineme u šálku kávy nebo s rodinou či přáteli u grilu. Dokud je hezké počasí, stačí nám vyndat židle a můžeme sedět kdekoli. Když se ale objeví déšť nebo podzimní přeháňky, už bychom potřebovali mít i střechu nad hlavou. V parném létě naopak hledáme stín a úkryt před slunečními paprsky. Stín i ochranu před deštěm nám zajistí pergola nebo markýza. Která varianta je lepší a jak se od sebe liší?

Pergola

Má stabilní a pevnou konstrukci, která umožňuje, že může stát samostatně. Hodí se tak nejen hned vedle domu či chaty ale například i do volného prostoru uprostřed zahrady. Využívat ji můžete téměř za každého počasí, odolá větru i dešti. Přidat lze i boční strany, čímž vytvoříte uzavřený a chráněný prostor nejen před rozmary počasí, ale i zvědavými sousedy. Pergola může být i součástí domu, využívat některou jeho zeď jako jednu ze svých a proměnit se tak na další obytný prostor. Pergolu však nejde nijak schovat, přemístit nebo zmenšit bez stavebních úprav, konstrukce je viditelná.

Markýza

na rozdíl od pergoly nemá konstrukci, kotví se přímo na fasádu domu a můžeme ji kdykoli stáhnout nebo roztáhnout. Je tak vhodná pro zastřešení posezení v blízkosti domu, ale třeba i na terasy nebo balkonu. Kazetová markýza ve staženém stavu schová i samotná nosná ramena a nijak pak nezasahuje do vzhledu domu ani ho nenarušuje. Markýza chrání před sluncem i lehkým deštěm, a když ji nechceme používat, jednoduše ji stáhneme. Větrné čidlo, kterým lze markýzu opatřit, se pak v případě velkého větru postará o automatické stažen markýzy, a to i v době naší nepřítomnosti, což předchází poškození. Při rozhodování, jak bude naše venkovní posezení vypadat, je tak dobré si předem promyslet i místo, kde má být, velikost a také vzdálenost od domu i to, k čemu budeme prostor využívat nejčastěji.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam