Skvělé tipy

Jaké mají výhody markýzy a pergoly?

Před námi je zima, kterou doprovází chladné počasí i déšť a sníh. Na plánování místa k posezení i odpočinku na zahradě je to ale ideální čas.

U rodinného domu, chaty nebo chalupy chceme mít i venkovní posezení, kde si odpočineme u šálku kávy nebo s rodinou či přáteli u grilu. Dokud je hezké počasí, stačí nám vyndat židle a můžeme sedět kdekoli. Když se ale objeví déšť nebo podzimní přeháňky, už bychom potřebovali mít i střechu nad hlavou. V parném létě naopak hledáme stín a úkryt před slunečními paprsky. Stín i ochranu před deštěm nám zajistí pergola nebo markýza. Která varianta je lepší a jak se od sebe liší?

Pergola

Má stabilní a pevnou konstrukci, která umožňuje, že může stát samostatně. Hodí se tak nejen hned vedle domu či chaty ale například i do volného prostoru uprostřed zahrady. Využívat ji můžete téměř za každého počasí, odolá větru i dešti. Přidat lze i boční strany, čímž vytvoříte uzavřený a chráněný prostor nejen před rozmary počasí, ale i zvědavými sousedy. Pergola může být i součástí domu, využívat některou jeho zeď jako jednu ze svých a proměnit se tak na další obytný prostor. Pergolu však nejde nijak schovat, přemístit nebo zmenšit bez stavebních úprav, konstrukce je viditelná.

Markýza

na rozdíl od pergoly nemá konstrukci, kotví se přímo na fasádu domu a můžeme ji kdykoli stáhnout nebo roztáhnout. Je tak vhodná pro zastřešení posezení v blízkosti domu, ale třeba i na terasy nebo balkonu. Kazetová markýza ve staženém stavu schová i samotná nosná ramena a nijak pak nezasahuje do vzhledu domu ani ho nenarušuje. Markýza chrání před sluncem i lehkým deštěm, a když ji nechceme používat, jednoduše ji stáhneme. Větrné čidlo, kterým lze markýzu opatřit, se pak v případě velkého větru postará o automatické stažen markýzy, a to i v době naší nepřítomnosti, což předchází poškození.

Při rozhodování, jak bude naše venkovní posezení vypadat, je tak dobré si předem promyslet i místo, kde má být, velikost a také vzdálenost od domu i to, k čemu budeme prostor využívat nejčastěji.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.