Jak na rychlejší a úspornější internet?

Používání internetu se v českých domácnostech stalo v posledních letech již naprostou samozřejmostí. Problém však mnohdy spočívá v tom, že uživatelé za internet platí zbytečně vysoké částky, přičemž jeho rychlost těmto sumám rozhodně neodpovídá. Pomalý a drahý internet je v současnosti asi tím, co české domácnosti nejvíce trápí. Jenže mnozí lidé zkrátka nemají dostatečný přehled, takže netuší, že za stejné ceny, případně dokonce ještě nižší, mohou mít mnohem rychlejší a stabilnější spojení. Proto není na škodu vědět, zda je rychlejší internet ve vaší oblasti skutečně dostupný, respektive jakou cenu za něj zaplatíte. Jak se pozná rychlý internet? V první řadě je dobré si ujasnit, co si vlastně pod pojmem rychlý internet představit. Pokud si aktuálně chcete dopřát skutečně výkonné spojení, je dobré, pokud vám dodavatel poskytne rychlost alespoň 50Mb/s. Tohoto spojení lze docílit poměrně jednoduše, a to například přes DSL. Stačí, když doma máte telefonní linku. Nemusí být aktivní, pouze je nutné, abyste doma měli účastnickou zásuvku. DSL internet je výhodný v tom, že je velmi stabilní, takže se rozhodně nemusíte obávat nějakého častého přerušování spojení. Rychlost 50Mb/s a vyšší je už zcela dostačující ke sledování internetové televize, hraní online her a samozřejmě rovněž k bezproblémovému sledování všech webových stránek.

Rychlejší internet vás nemusí stát horentní sumu peněz

Chcete-li mít doma rychlejší internet, možná se bojíte toho, že za něj také zaplatíte výrazně více nežli za současné spojení. To ale nemusí být pravidlem. V každém regionu České republiky funguje hned několik poskytovatelů internetu. Je tudíž dobré si provést srovnání jejich nabídek. Zejména si všímejte samotné rychlosti připojení, způsobu přenosu dat a případných bonusů, které vám společnost za stanovenou cenu nabídne. Leckdy v rámci balíčku můžete dostat například možnost sledování internetových televizních kanálů zdarma, takže si za ně pak už nemusíte připlácet další stovky korun. Cenově naoko horší nabídka se tak rázem stává daleko atraktivnější.

Nezapomínejte na kvalitní ochranu počítače

Jako uživatelé internetu jste vystaveni riziku napadnutí počítače různými viry. Jakmile jste online, je tedy nutné mít co nejlepší ochranu ve vašem PC, notebooku či tabletu. Praktický je zejména komplexní antivirus pro domácnosti. Díky němu budete mít zajištěnou dobrou ochranu před viry na všech zařízeních, která doma používáte. Antivirové programy nejsou nijak drahé, rozhodně se v jejich případě nevyplatí zbytečně šetřit, protože jejich absence může výrazně zkrátit životnost vašeho počítače. V neposlední řadě pak hrozí vykradení a zneužití citlivých dat.

Kdy se nejvíce vyplatí surfovat?

Počítač je jedním z domácích spotřebičů, které spotřebovávají poměrně dost elektrické energie. Máte-li u svého dodavatele energií nastavený takzvaný noční proud, kdy ve večerních a nočních hodinách za elektřinu platíte méně peněz, je logicky vhodná doba pro brouzdání po internetu právě v tomto období. Úspory za elektřinu vám pak mohou do jisté míry vykompenzovat cenu rychlého internetu.

Publikováno: 12. 05. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam