Jak díky LED osvětlení ušetřit peníze za elektřinu?

V posledních letech je téma energetické úspory stále důležitější. Cena elektřiny neustále roste, a proto stále více lidí hledá způsoby, jak snížit spotřebu energie a ušetřit peníze za elektřinu. Jedním z nejúčinnějších způsobů je přechod na LED osvětlení. Pokud kolem nich stále kroužíte a nejste si jistí, jestli je skutečně správný čas na nákup, pak je tento článek určen právě pro vás.

LED žárovky neboli diody vyzařující světlo jsou typem světelného zdroje, který existuje již několik desetiletí, ale teprve v poslední době se dostal do obecného povědomí. Na rozdíl od tradičních žárovek, které vytvářejí světlo zahříváním vlákna, fungují LED žárovky tak, že elektrický proud prochází polovodičovým materiálem. Tento proces je mnohem energeticky účinnější, protože produkuje mnohem méně tepla a k provozu potřebuje méně elektřiny.

Ale jak přesně vám tedy mohou kvalitní LED svítidla ušetřit peníze za elektřinu? Podívejme se na to blíže.

Nižší spotřeba energie

LED žárovky jsou energeticky mnohem úspornější než tradiční žárovky. Ve skutečnosti spotřebují až o 80 % méně energie na výrobu stejného množství světla. To znamená, že přechodem na LED žárovky můžete snížit spotřebu energie a ušetřit peníze za účet za elektřinu.

Pokud byste například vyměnili 60wattovou žárovku za 10wattovou LED žárovku, ušetřili byste 50 wattů energie každou hodinu, kdy je žárovka zapnutá. Pokud žárovka svítí v průměru čtyři hodiny denně, znamená to úsporu 200 wattů denně nebo 73 000 wattů ročně. To je vskutku významné množství energie, které může v součtu znamenat značnou úsporu na účtech za elektřinu. A to především v případě, že je v domácnosti takových žárovek více.

Delší životnost

LED žárovky mají mnohem delší životnost než tradiční žárovky. Zatímco životnost žárovky se obvykle pohybuje kolem 1 000 hodin, LED žárovka může vydržet až 50 000 hodin a více (v praxi samozřejmě závisí na kvalitách konkrétních produktů – některé vydrží déle, jiné o něco méně, v zásadě však vždy mnohonásobně déle než klasická žárovka). Neznamená to pro vás nic jiného, než to, že LED žárovky budete muset měnit mnohem méně často, což vám může ušetřit peníze za výměnu žárovek i náklady na práci při jejich instalaci.

Snížená tvorba tepla

Jedním z důvodů, proč jsou tradiční žárovky tak neefektivní, je to, že generují velké množství tepla. Ve skutečnosti se až 90 % energie spotřebované žárovkou promrhá ve formě tepla. Tím se nejen plýtvá energií, ale může to také zvýšit náklady na chlazení, protože klimatizační systém musí pracovat intenzivněji, aby se vyrovnal s teplem generovaným žárovkami. V případě několika málo klasických žárovek sice není množství vyprodukovaného tepla nijak zásadní – ale proč s energií nepracovat efektivně, když nám to moderní technologie umožňují?

Naproti tomu LED žárovky vytvářejí jen velmi málo tepla. To nejen snižuje náklady na chlazení, ale také je jejich používání mnohem bezpečnější, protože je méně pravděpodobné, že způsobí požár nebo jiné nebezpečí. Nestrašíme vás – případů, kdy se od rozžhavené žárovky klasického typu vzňala například záclona, je poměrně dost.

Žádné toxické materiály

Další výhodou LED žárovek je, že neobsahují žádné toxické materiály, jako je například rtuť. To znamená, že jsou bezpečnější pro vás i pro životní prostředí a také se snadněji likvidují, když skončí jejich životnost.

Je tedy jasné, že LED žárovky nabízejí řadu výhod, které vám mohou pomoci ušetřit peníze za elektřinu. Díky tomu, že LED žárovky snižují spotřebu energie, mají delší životnost, produkují méně tepla a neobsahují žádné toxické materiály, jsou chytrou volbou pro každého, kdo chce snížit spotřebu energie a ušetřit peníze za elektřinu. Proč tedy nepřejít ještě dnes? Ceny jsou více než přijatelné!

Publikováno: 11. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Terezie Novotná.