Vybíráme pilu: benzín, nebo elektřina?

Zima je sice v nedohlednu, ale léto se do podzimu přehoupne co by dup a i vy si možná již nyní lámete hlavu nad tím, čím budete letos řezat dřevo. Nejste sami, poptávka po motorových pilách stoupá a právě proto jsme se jim rozhodli věnovat pár řádků. Respektive tomu, jak a podle čeho motorovou pilu vybrat. Pokud se v sortimentu příliš neorientujete, určitě vám budou následující doporučení nápomocná. Článek není určen profesionálům – ti ví nejlépe, co potřebují a neobejdou se bez profesionálních nástrojů. Pro běžné uživatele, kteří pilu využijí několikrát do roka, jsou ovšem zbytečné. Ti jejich kvality nevyužijí naplno. Zaměřili jsme se na pily, které spadají do takzvané farmářské třídy. Nejsou určeny pro nepřetržitou osmihodinovou šichtu, ale jsou dostačující pro pohodlné a rychlé nařezání dřeva nebo kácení stromů a dřevin na zahradě. Cena neprofesionálních (pozor, neprofesionální není totéž co nekvalitní!) motorových pil je mnohem nižší, ale stejně jako v případě kteréhokoliv jiného nářadí platí, že se nevyplácí šetřit za každou cenu. Chcete-li být s pilou spokojeni a nemuset každou chvíli řešit opravy a reklamace, vsaďte na značkové nářadí od výrobců. Před nákupem si navíc položte několik základních otázek:
  • Kde budete pilu používat?
  • Co s ní budete řezat?
  • A jak často?
Nechápete smysl první otázky? Je to jednoduché. Budete-li pilu používat i mimo dům a zahradu, budete se muset rozhodnout pro motorovou pilu. Tu samozřejmě můžete využívat i v případě, že se nikam do lesa nechystáte, ale měli byste zohlednit i sousedské vztahy. Zatímco na samotě hluk nikoho neobtěžuje, v hustě obydlené oblasti vám může motorová pila způsobit nemalé potíže. Druhá otázka je jednoznačná. Budete-li řezat menší kmeny a větve, bude vám stačit pila s kratší lištou. Šířka řezaného dřeva by totiž neměla být větší než je šířka lišty. Uděláte-li občas výjimku, nic se nestane. Výkonné motorové pily jsou schopny přeřezat i širší kmeny, ale o to opatrnější buďte v případě elektrické pily. Délka její lišty by měla odpovídat šíři řezaného dřeva. Co se týče četnosti používání, opět jde o to, zda se rozhodnout mezi motorovou a elektrickou variantou. Elektrické řetězové pily jsou určeny spíše k občasnému používání a budete-li s ní řezat větší množství dřeva, vždy ji nechte po chvíli „odpočinou“. Několikahodinovým nepřetržitým řezáním můžete odrovnat i opravdu kvalitní nástroj. U motorové pily se s tímto problémem nesetkáte. Navíc si odpočine vždy, když budete doplňovat palivo a olej na řetězy.

A resumé? Budete-li pracovat v blízkosti elektrické energie a nechystáte-li se řezat několikrát do týdne, bude pro vás vhodnější elektrická varianta. Elektrické pily jsou levnější, tiché a disponují dostatečným výkonem. Motorové pily jsou dražší, hlučné a produkují zplodiny. Na druhou stranu jsou neskutečně mobilní, flexibilní a velmi výkonné. Ať už si však vyberete jakkoliv, vždy nakupujte u specializovaných prodejců.

Publikováno: 17. 07. 2013

Kategorie: Pro kutily

Autor: Adam

Tagy: elektrická nebo motorová pila | jak vybrat motorovou pilu